Group 2 Copy 19Link

Segrande lag genom åren

Här har vi listat de segrande lagen i våra ungdomstävlingar genom åren.

JSM för klubblag P19

2009 IF Elfsborg-Hammarby 6-0; 2010 Malmö FF-Djurgården 1-0; 2011 BK Häcken-Kalmar FF 4-1; 2012 Halmstads BK-Hammarby 5-3; 2013 AIK-IFK Göteborg 1-4; 2014 BK Häcken-IF Brommapojkarna 5-3; 2015 IFK Göteborg-Djurgårdens IF 3-0; 2016 Malmö FF-IF Elfsborg 3-1; 2017 IF Elfsborg-IFK Göteborg 1-0.

SM P17

2010 Helsingborgs IF-Spånga IS FK 8-6 e str; 2011 IF Elfsborg-IF Brommapojkarna 2-1; 2012 Malmö FF-IF Elfsborg 3-2; 2013 Halmstads BK-Malmö FF 2-3; 2014 IF Elfsborg-IF Brommapojkarna 3-0; 2015 FC Djursholm-AIK FF 1-2; 2016 IF Elfsborg-Hammarby IF FF 1-2; 2017 IF Elfsborg-Malmö FF 2-0.

SM F16

2009 QBIK; 2010 AIK; 2011 Kristianstads DFF; 2012 Piteå IF-Gamla Upsala SK 3-2; 2013 IF Limhamn Bunkeflo-Örebro SK Söder 8-1; 2014 AIK FF-QBIK 1-0; 2015 AIK FF-IF Limhamn Bunkeflo 3-0; 2016 DFK Borgeby 09-AIK FF 2-1; 2017 AIK FF-Jitex Mölndal BK 5-0. 2018 AIK FF-Jitex BK 8-1.

Tidigare tävlingar

Distriktsjuniorturneringen (herr)

1962 Västmanland; 1963 Göteborg; 1964 Stockholm; 1965 Skåne; 1966 Stockholm; 1967 Stockholm; 1968 Västergötland; 1969 Västergötland; 1970 Västergötland; 1971 Stockholm; 1972 Göteborg; 1973 Västergötland; 1974 Västergötland; 1975 Skåne; 
1976 Västergötland; 1977 Småland; 1978 Skåne; 1979 Skåne; 1980 Skåne; 1981 Halland; 1982 Södermanland; 1983 Göteborg; 1984 Skåne; 1985 Västergötland; 1986 Halland; 1987 Halland; 1988 Västmanland; 1989 Stockholm; 1990 Östergötland; 1991 Göteborg; 1992 Skåne; 1993 Stockholm; 1994 Västergötland.

JSM för klubblag P18

1982 Malmö FF-Karlslunds IF 1-0 h, 0-0 b; 1983 IFK Sundsvall-IFK Eskilstuna 4-4 b, 2-2 h; 1984 Örebro SK-IFK Mora 3-0 b, 1-3 h; 1985 IFK Eskilstuna-IF Brommapojkarna 1-1 b, 3-1 h; 1986 IFK Göteborg-Malmö FF 1-0 h, 1-0 b; 1987 IFK Göteborg-IFK Sundsvall 5-3 b, 2-0 h; 1988 IFK Göteborg-Malmö FF 4-0 h, 4-3 b; 1989 IF Brommapojkarna-Malmö FF 0-2 b, 2-0 (3-2 e förl & str) h; 1990 Lundby IF-Djurgårdens IF 3-0; 1991 IFK Norrköping-IFK Göteborg 3-0; 1992 Helsingborgs IF-IK Oddevold 4-2; 1993 Malmö FF-IFK Göteborg 2-2 (4-2 e förl); 1994 Djurgårdens IF-Halmstads BK 1-0; 1995 Gunnilse IS-IFK Göteborg 1-0; 1996 IFK Göteborg-Malmö FF 2-0; 1997 IFK Göteborg-BK Forward 1-0; 1998 Malmö FF-Djurgårdens IF 3-0; 1999 IFK Göteborg-IK Sirius 4-1; 2000 V Frölunda IF-Halmstads BK 5-0; 2001 Malmö FF-V Frölunda 3-1; 2002 Örgryte IS-V Frölunda 5-2; 2003 Djurgårdens IF-Malmö FF 2-1; 2004 AIK-V Frölunda 1-0; 2005 BK Häcken-Hammarby 5-1; 2006 IF Brommapojkarna-Malmö FF 4-0; 2007 AIK - IF Elfsborg 3-1; 2008 IF Brommapojkarna-Vasalunds IF 3-0.

SM F17

1994 Hammarby IF; 1995 Gideonsbergs IF; 1996 Bälinge IF; 1997 QBIK.

SM P16

1988 AIK; 1989 AIK; 1990 Djurgårdens IF; 1991 IFK Norrköping; 1992 IF Brommapojkarna; 1993 Malmö FF; 1994 AIK; 1995 Djurgårdens IF; 1996 IF Brommapojkarna; 1997 AIK; 1998 IF Brommapojkarna; 1999 Vasalunds IF; 2000 Essinge IK FK; 2001 IF Brommapojkarna; 2002 IF Brommapojkarna; 2003 IFK Malmö; 2004 Enskede IK; 2005 IF Brommapojkarna; 2006 Hammarby IF FF; 2007 Malmö FF; 2008 IFK Norrköping FK; 2009 Hammarby IF FF.