Group 2 Copy 19LinkGroup 3Group 2

Segrande lag genom åren

Här har vi listat de segrande lagen i våra ungdomstävlingar genom åren.

JSM för klubblag P19

2009 IF Elfsborg-Hammarby 6-0; 2010 Malmö FF-Djurgården 1-0; 2011 BK Häcken-Kalmar FF 4-1; 2012 Halmstads BK-Hammarby 5-3; 2013 AIK-IFK Göteborg 1-4; 2014 BK Häcken-IF Brommapojkarna 5-3; 2015 IFK Göteborg-Djurgårdens IF 3-0; 2016 Malmö FF-IF Elfsborg 3-1; 2017 IF Elfsborg-IFK Göteborg 1-0.

SM P17

2010 Helsingborgs IF-Spånga IS FK 8-6 e str; 2011 IF Elfsborg-IF Brommapojkarna 2-1; 2012 Malmö FF-IF Elfsborg 3-2; 2013 Halmstads BK-Malmö FF 2-3; 2014 IF Elfsborg-IF Brommapojkarna 3-0; 2015 FC Djursholm-AIK FF 1-2; 2016 IF Elfsborg-Hammarby IF FF 1-2; 2017 IF Elfsborg-Malmö FF 2-0.

SM F16

2009 QBIK; 2010 AIK; 2011 Kristianstads DFF; 2012 Piteå IF-Gamla Upsala SK 3-2; 2013 IF Limhamn Bunkeflo-Örebro SK Söder 8-1; 2014 AIK FF-QBIK 1-0; 2015 AIK FF-IF Limhamn Bunkeflo 3-0; 2016 DFK Borgeby 09-AIK FF 2-1; 2017 AIK FF-Jitex Mölndal BK 5-0. 2018 AIK FF-Jitex BK 8-1.

Tidigare tävlingar

Distriktsjuniorturneringen (herr)

1962 Västmanland; 1963 Göteborg; 1964 Stockholm; 1965 Skåne; 1966 Stockholm; 1967 Stockholm; 1968 Västergötland; 1969 Västergötland; 1970 Västergötland; 1971 Stockholm; 1972 Göteborg; 1973 Västergötland; 1974 Västergötland; 1975 Skåne; 
1976 Västergötland; 1977 Småland; 1978 Skåne; 1979 Skåne; 1980 Skåne; 1981 Halland; 1982 Södermanland; 1983 Göteborg; 1984 Skåne; 1985 Västergötland; 1986 Halland; 1987 Halland; 1988 Västmanland; 1989 Stockholm; 1990 Östergötland; 1991 Göteborg; 1992 Skåne; 1993 Stockholm; 1994 Västergötland.

JSM för klubblag P18

1982 Malmö FF-Karlslunds IF 1-0 h, 0-0 b; 1983 IFK Sundsvall-IFK Eskilstuna 4-4 b, 2-2 h; 1984 Örebro SK-IFK Mora 3-0 b, 1-3 h; 1985 IFK Eskilstuna-IF Brommapojkarna 1-1 b, 3-1 h; 1986 IFK Göteborg-Malmö FF 1-0 h, 1-0 b; 1987 IFK Göteborg-IFK Sundsvall 5-3 b, 2-0 h; 1988 IFK Göteborg-Malmö FF 4-0 h, 4-3 b; 1989 IF Brommapojkarna-Malmö FF 0-2 b, 2-0 (3-2 e förl & str) h; 1990 Lundby IF-Djurgårdens IF 3-0; 1991 IFK Norrköping-IFK Göteborg 3-0; 1992 Helsingborgs IF-IK Oddevold 4-2; 1993 Malmö FF-IFK Göteborg 2-2 (4-2 e förl); 1994 Djurgårdens IF-Halmstads BK 1-0; 1995 Gunnilse IS-IFK Göteborg 1-0; 1996 IFK Göteborg-Malmö FF 2-0; 1997 IFK Göteborg-BK Forward 1-0; 1998 Malmö FF-Djurgårdens IF 3-0; 1999 IFK Göteborg-IK Sirius 4-1; 2000 V Frölunda IF-Halmstads BK 5-0; 2001 Malmö FF-V Frölunda 3-1; 2002 Örgryte IS-V Frölunda 5-2; 2003 Djurgårdens IF-Malmö FF 2-1; 2004 AIK-V Frölunda 1-0; 2005 BK Häcken-Hammarby 5-1; 2006 IF Brommapojkarna-Malmö FF 4-0; 2007 AIK - IF Elfsborg 3-1; 2008 IF Brommapojkarna-Vasalunds IF 3-0.

SM F17

1994 Hammarby IF; 1995 Gideonsbergs IF; 1996 Bälinge IF; 1997 QBIK.

SM P16

1988 AIK; 1989 AIK; 1990 Djurgårdens IF; 1991 IFK Norrköping; 1992 IF Brommapojkarna; 1993 Malmö FF; 1994 AIK; 1995 Djurgårdens IF; 1996 IF Brommapojkarna; 1997 AIK; 1998 IF Brommapojkarna; 1999 Vasalunds IF; 2000 Essinge IK FK; 2001 IF Brommapojkarna; 2002 IF Brommapojkarna; 2003 IFK Malmö; 2004 Enskede IK; 2005 IF Brommapojkarna; 2006 Hammarby IF FF; 2007 Malmö FF; 2008 IFK Norrköping FK; 2009 Hammarby IF FF.

Distriktsflickturneringen

  • 1982 Stockholm-Skåne 2-1
  • 1983 Stockholm-Halland 2-0
  • 1984 Småland-Västergötland 3-0
  • 1985 Stockholm-Skåne 2-0
  • 1986 Västergötland-Stockholm 4-3 e förl
  • 1987 Göteborg-Uppland 2-1
  • 1988 Småland-Stockholm 3-1
  • 1989 Skåne-Värmland 4-1
  • 1990 Stockholm-Uppland 2-1
  • 1991 Uppland-Småland 1-0
  • 1992 Östergötland-Stockholm 2-0
  • 1993 Ångermanland-Skåne 3-1
  • 1994 Skåne-Dalarna 4-1
  • 1995 Stockholm-Halland 0-0 e förl, 4-3 e str
  • 1996 Skåne-Småland 3-1
  • 1997 Västerbotten-Uppland 4-2
  • 1998 Örebro län-Skåne 4-3 e str
  • 1999 Värmland-Uppland 6-3 e förl
  • 2000 Skåne-Västergötland 3-1
  • 2001 Västerbotten-Skåne 2-0
  • 2002 Skåne-Västergötland 3-0
  • 2003 Skåne-Örebro län 6-0
  • 2004 Skåne-Västergötland 2-0
  • 2005 Stockholm-Småland 4-2
  • 2006 Norrbotten-Dalarna 2-0
  • 2007 Dalarna-Västergötland 1-0
  • 2008 Skåne-Västergötland 5-4 e str
  • 2010 Uppland-Stockholm 1-0
  • 2011 Skåne-Stockholm 3-2
  • 2012 Västerbotten-Skåne 3-0
  • 2013 Stockholm-Västerbotten 6-2
  • 2014 Skåne-Stockholm 5-1
  • 2015 Halland-Södermanland 5-1
  • 2016 Skåne-Västerbotten 3-0
  • 2017 Stockholm-Göteborg 3-2
  • 2018 Östergötland-Ångermanland 3-1
  • 2019 Östergötland-Stockholm 2-0

Distriktspojkturneringen

  • 1975 Stockholm-Västergötland 2-0 e förl.
  • 1976 Skåne-Stockholm 3-2
  • 1977 Västergötland-Skåne 2-1 e förl.
  • 1978 Göteborg-Skåne 3-2
  • 1979 Skåne-Stockholm 2-0
  • 1980 Skåne-Norrbotten 4-0
  • 1981 Stockholm-Skåne 3-3 e förl, 6-4 e str
  • 1982 Västergötland-Stockholm 1-0
  • 1983 Skåne-Västergötland 3-0
  • 1984 Göteborg-Stockholm 1-0
  • 1985 Västergötland-Stockholm 3-2 e förl.
  • 1986 Stockholm-Dalarna 3-1 e förl.
  • 1987 Göteborg-Västergötland 3-1
  • 1988 Skåne-Småland 2-1
  • 1989 Skåne-Uppland 4-1
  • 1990 Västerbotten-Skåne 4-1
  • 1991 Skåne-Småland 2-0
  • 1992 Skåne-Stockholm 1-0
  • 1993 Göteborg-Stockholm 3-0
  • 1994 Örebro län-Skåne 2-2 e förl, 6-4 e str
  • 1995 Skåne-Stockholm 2-1
  • 1996 Stockholm-Skåne 1-0
  • 1997 Västergötland-Dalarna 3-2
  • 1998 Göteborg-Stockholm 4-1
  • 1999 Göteborg-Stockholm 6-5 e str
  • 2000 Stockholm-Skåne 9-7 e str
  • 2001 Skåne-Stockholm 3-1
  • 2002 Skåne-Stockholm 2-1
  • 2003 Västergötland-Stockholm 3-1
  • 2004 Småland-Uppland 3-1
  • 2005 Skåne-Stockholm 1-1 e förl, 6-5 e str
  • 2006 Örebro län-Stockholm 2-2 e förl, 6-5 e str
  • 2007 Västergötland-Örebro län 5-2
  • 2008 Småland-Skåne 6-0
  • 2010 Stockholm-Västergötland 3-1
  • 2011 Småland-Västerbotten 1-0
  • 2012 Örebro län-Stockholm 2-1
  • 2013 Stockholm-Västerbotten 4-1
  • 2014 Stockholm-Östergötland 2-0
  • 2015 Halland-Östergötland 3-0
  • 2016 Skåne-Norrbotten 1-0
  • 2017 Stockholm-Skåne 2-1 e förl.
  • 2018 Göteborg-Halland 6-1
  • 2018 Göteborg-Halland 6-1