Link

Historik - futsal

Här har vi samlat futsalhistorik, som SM-vinnare genom åren, maratontabell i SFL med mera.

(1994-2005 benämnt SM i 5-manna inomhus)

Skövde dominerade på herrsidan under många år. Här är det det SM-vinnande laget 2006.
  • 1994: Hammarby IF (Herr)
  • 1995: Hammarby IF (Dam)
  • 1996: Malmö FF (H) och Jitex BK/JG93 (D)
  • 1997: Malmö FF (H) och Bälinge IF (D)
  • 1998: Malmö FF (H) och Älvsjö AIK (D)
  • 1999: Trelleborgs FF (H) och Djurgårdens IF (D)
  • 2000: IF Sylvia (H) och Hammarby IF (D)
  • 2001: KB Karlskoga (H) och Umeå IK (D)
  • 2002: Eskilstuna City FK (H) och Karlslunds IF DFF (D)
  • 2003: Degerfors IF (H) och Bälinge IF (D)
  • 2004: Degerfors IF (H) och Linköpings FC (D)
  • 2005: Skövde AIK (H) och KIF Örebro DFF (D)
  • 2006: Skövde AIK (H) och KIF Örebro DFF (D)
  • 2007: Skövde AIK (H) och KIF Örebro DFF (D)
  • 2008: Skövde AIK (H) och IK Gauthiod (D)
  • 2009: Skövde AIK (H) och Gustafs GoIF (D)
  • 2010: Vimmerby IF (H) och Bollstanäs SK (D)
  • 2011: Falcao FC Stockholm (H) och Vasalunds IF (D)
  • 2012: FC Ibra (H) och Torslanda IK (D)
  • 2013: Göteborg Futsal Club (H) och Madesjö IF (D)
  • 2014: Malmö City FC (H) och Madesjö IF (D)
  • 2015: Göteborg Futsal Club (H) och Täby FK
  • 2016: IFK Göteborg Futsal (H) och Lindahl FF (D)
  • 2017: IFK Uddevalla (H) och Lindahl FF (D)
  • 2018: IFK Uddevalla (H) och Falcao FC (D)
  • 2019: IFK Uddevalla (H) och Falcao FC (D)
  • 2020: Hammarby IF FF Futsal och IFK Göteborg Futsal (D)

Tipshallsvenskan 1986-1995

Hallsvenskan startade 1982 (1984 på damsidan) som ett inofficiellt mästerskap, och spelades då med 6-mannalag i hockeyrinkar med sarg.
1985 gick man över till att spela på fullstor plan med 11-mannalag, och från 1986 fick turneringen officiell SM-status för fotboll inomhus.

  • 1986: AIK (H) och Öxabäck IF (D)
  • 1987: AIK (H) och Öxabäck IF (D)
  • 1988: Örgryte IS(H) och  Malmö FF (D)
  • 1989: Örebro SK (H) och Jitex BK (D)
  • 1990: IFK Göteborg (H) ochHammarby IF (D)
  • 1991: Hammarby IF (H) och Jitex BK (D)
  • 1992: IFK Norrköping (H) och Malmö FF (D)
  • 1993: Östers IF (H) och Sunnanå SK (D)
  • 1994: IFK Norrköping (H) och Gideonsbergs IF
  • 1995: IF Elfsborg (H)

SM Ungdomar

  • 1990: V Frölunda IF (P15)
  • 1991: Trelleborgs FF (P15); IFK Lidingö (F15)
  • 1992: Malmö FF (P15); Lindome GIF (F15)
  • 1993: Falköpings FK (P15); Hisingstads IS (F15)
  • 1994: Qviding FIF (P15); Hisingstads IS (F15)
  • 1995: IF Brommapojkarna (P15); FoC Farsta (F15)
  • 1996: IF Brommapojkarna (P15); AIK (F15); IF Elfsborg (P17); Bälinge IF (F17)
  • 1997: Lundby IF (P15); Vasalunds IF (F15); Örebro SK Ungdom (P17); Sunnanå SK (F17)
  • 1998: Djurgårdens IF (P15); Sätra SK (F15); BK Häcken (P17); QBIK (F17)
  • 1999: IF Elfsborg (P15); Staffanstorps GIF (F15); BK Häcken (P17); AIK (F17)
  • 2000: IFK Norrköping (P15); Huddinge IF (F15); BK Häcken (P17); QBIK (F17)
  • 2001: Malmö FF (P15); Valby/V Klagstorps BK (F15); IFK Norrköping (P17); QBIK (F17)
  • 2002: IF Elfsborg (P15); Madesjö IF (F15); IF Brommapojkarna (P17); Rågsveds IF (F17)
  • 2003: Malmö FF (P15); Malmö FF (F15); BK Häcken (P17); Bälinge IF (F17)
  • 2004: IF Brommapojkarna (P15); IF Brommapojkarna (F15); IF Elfsborg (P17); Eskilstuna United DFF (F17)
  • 2005: AIK (P15); IF Brommapojkarna (F15); IK Sirius FK (P17); Ornäs BK (F17)
  • 2006: Helsingborgs IF (P15); Malmö FF DFF (F15); IF Elfsborg (P17); Vimmerby IF (F17)
  • 2007: IF Brommapojkarna (P15); AIK (F15); Kalmar FF (P17); Malmö FF (F17)
  • 2008: IFK Värnamo (P15); AIK (F15); IF Sylvia (P17); KIF Örebro DFF (F17)
  • 2009: IF Brommapojkarna (P15); Hammarby IF DFF (F15); Karlslunds IF HFK (P17); AIK FF (F17)
  • 2010: IF Brommapojkarna (P15); Bele Barkarby FF (F15); IF Brommapojkarna (P17); AIK FF (F17)
  • 2011: Athletic FC (P15); Värtans IK (F15); Fässbergs IF (P17); Hammarby IF DFF (F17)
  • 2012: Lärje/Angereds IF (P15); Vasalunds DFF (F15); Västerås SK FK (P17); FC Höllviken (F17)
  • 2013: IF Brommapojkarna (P15); Vasalunds IF (F15); IFK Norrköping FK (P17); ÖSK Söder (F17)
  • 2014: Älvsjö AIK FF (P15); Hammarby IF DFF (F15); Örebro SK FK (P17); Umeå IK FF (F17)
  • 2015: Angered FC (P15); AIK FF (F15); Fässbergs IF (P17); Eskilstuna United DFF (F17)
  • 2016: IFK Umeå (P15); Borgeby FK (F15); Motala AIF FK (P17); BK Höllviken (F17)
  • 2017: Västerås SK FK (P15); AIK FF (F15); Sunnanå SK (P17); Jitex Mölndal BK (F17)
  • 2018: Västerås SK FK (P15); Lerums IS (F15); Bele Barkarby FF (P17); Borgeby FK (F17)
  • 2019: ÖrebroSyrianska IF (P15); Djurgårdens IF FF (F15); IFK Karlshamn (P17); Hammarby IF FF (F17)
  • 2020: Hammarby IF FF (F17); FK Karlskrona (P17)

Svenska Futsalligan, SFL, skapades till säsongen 2014/15. SFL spelades i två serier (Söder och Norr) med åtta lag i vardera fram till och med säsongen 2017/18.
2018/19 spelades SFL som en serie med 14 lag, till säsongen 2019/20 med tolv lag. I maratontabellen har bara seriematcher inräknats, ej matcher i slutspel eller kvalspel.

Kolumnerna visar antal säsonger - målskillnad - poäng.

Senast uppdaterad 2020-03-16.

    Säs Mål Po
1 IFK Uddevalla 6 185 211
2 IFK Göteborg Futsal* 6 150 194
3 Borås AIK 6 113 187
4 Örebro Futsal Club 6 67 187
5 Skoftebyns IF 6 89 182
6 Örebro SK Futsalklubb* 6 88 158
7 Nacka Juniors FF 6 -63 142
8 Torslanda IK* 6 -60 126
9 Hammarby IF FF Futsal 3 90 121
10 Falcao FC Stockholm 4 75 101
11 Norrköping Futsalklubb 5 -84 93
12 KFUM Linköping 5 -94 78
13 Strängnäs Futsal Club 2 18 75
14 Malmö City FC 4 -35 75
15 Djurgårdens IF FF 3 -75 63
16 Täfteå IK 3 -48 40
17 Athletic FC Eskilstuna 1 19 38
18 Gothia Futsalförening 2 -13 26
19 GAIS Futsal 2 -25 25
20 IFK Skövde FK 1 -18 19
21 Söder Futsal 1 -18 13
22 Skövde United FC 2 -102 12
23 Team TGUngdom FF 1 -26 11
24 Futsal Club Mellerud 1 -42 7
25 Halmstads BK 1 -75 7
26 Futsal Club Frölunda 1 -116 0

*Not: IFK Göteborg Futsal inkl Göteborg Futsal Club 2014/15. Örebro SK Futsalklubb inkl Spartak Örebro Futsal Club 2014/15-2015/16. Torslanda IK inkl. Avenyn United FC 2014/15-2015/16.

UEFA Futsal Cup spelades första gången 2001/02. 2005/06 deltog ett svenskt lag för första gången. 2018/19 bytte tävlingen namn till UEFA Futsal Champions League.

Förkortningar: Pr= Preliminary Round, Kv1=Kvalomgång 1, MR=Main Round

Falcão FC

2011/12

Pr Leotar Trebinje, Bosnien-Hercegovina 0-10 (i Trebinje); Pr Tornado Chisinau, Moldavien 1-2 (i Trebinje); Pr Encamp, Andorra 7-8 (i Trebinje)

Göteborg Futsal Club/IFK Göteborg Futsal

2013/14

Pr Eden College, Irland 3-3 (h); Perth, Skottland 5-4 (h); Pr Vitebsk, Vitryssland 2-5 (h)

2015/16

Pr Mobulu, Schweiz 5-2 (i Bern); Pr Sarajevo, Bosnien-Hercegovina 1-13 (i Bern)

2016/17

Pr Kaiserebersdorf, Österrike 2-1 (i Wien); Pr Amsterdam, Nederländerna 3-2 (i Wien); Pr Cosmos, Estland 2-1 (i Wien); MR Nikars, Lettland 2-5 (i Varna); MR Grand Pro Varna 6-5 (i Varna); MR Hamburg 3-4 (i Varna)

FC Ibra

2012/13

Pr Grand Pro Varna, Bulgarien 2-7 (i Varna); Pr Ilves, Finland 3-5 (i Varna); Pr Cardiff, Wales 8-0 (i Varna)

Malmö City FC

2014/15

Pr Sarajevo, Bosnien-Hercegovina 1-7 (i Sarajevo); Pr Baku, Azerbajdzjan 0-10 (i Sarajevo); Pr Gibraltar 4-4 (i Sarajevo)

Skövde AIK

2006/07

Pr Tirana, Albanien 8-5 (i Sofia); Pr Mladost, Bulgarien 4-2 (i Sofia); Pr Hibernians, Skottland 8-2 (i Sofia); Kv1 Athina, Grekland 5-2 (i Split); Kv1 Split, Kroatien 1-5 (i Split); Kv1 Araz Naxcivan, Azerbajdzjan 4-10 (i Split)

2007/08

Pr Jeepers, Malta 8-2 (h); Pr Gracanica, Bosnien-Hercegovina 2-1 (h); MR Beograd, Serbien 2-5 (i Chrudim); MR Chrudim, Tjeckien 3-7 (i Chrudim); Ilves, Finland 6-3 (i Chrudim)

2008/09

MR Araz Naxcivan, Azerbajdzjan 2-11 (i Baku); MR Bratislava, Slovakien 1-7 (i Baku); MR Nadin Sofia, Bulgarien 2-3 (i Baku)

2009/10

MR Golden Futsal Team, Finland 3-9 (i Charleroi); MR Athina, Grekland 2-11 (i Charleroi); MR Charleroi, Belgien 1-10 (i Charleroi)

IFK Uddevalla

2017/18

Pr Encamp, Andorra 4-1 (h); Pr Tre Fiori, San Marino 8-0 (h); Jahn Regensburg, Tyskland 1-3 (h)

2018/19

Pr (i Uddevalla) Celik, Montenegro, 4-2; Pr Vængir, Island, 8-4; Pr Leo, Armenien, 2-1. MR (i Nicosia) A&S, Italien, 0-6; MR APOEL, Cypern, 5-2; Mostar, Bosnien-Hercegovina, 4-8.

2019/20

MR (i Uddevalla) Georgians Tbilisi, Georgien, 2-4; Weilimdorf, Tyskland, 0-4; Pesaro, Italien, 1-3.

Vimmerby IF

2010/11

Pr (i Keflavik) Keflavik, Island 6-10; Pr Eindhoven, Nederländerna 1-12; Pr Kremlin Bicêtre, Frankrike 2-18