UEFA Women's Champions League

Turneringen fick till säsongen 2021/22 ett helt nytt format där ett gruppspel i oktober till december med fyra grupper om fyra lag vardera var den stora nyheten. En annan förändring är att Sverige får tre lag med i tävlingen.

Tävlingsformat

Tävlingen har inledningsvis två "spår"; Champions Path där mästarlagen möts och League Path där nationstvåor och - treor från de 16 högst rankade nationerna möts. Efter de två inledande rundorna strålar så småningom segrarna från de båda spåren samman i gruppspelet.

Trean i OBOS Damallsvenskan den gångna säsongen, Linköping, går in i omgång 1 (League Path) som spelas i form av en miniturnering (semifinal – final). De fyra finalsegrarna går vidare till omgång 2 där damallsvenska tvåan Häcken  ansluter.

Svenska mästarlaget Rosengård står över omgång 1 i ”Champions Path” och går direkt in i omgång 2.

Omgång 2 i båda "spåren" avgörs som vanliga hemma-borta-möten. Segrarna i de matcherna går till gruppspelsfasen senare under hösten.

I gruppspelet går ettan och tvåan vidare till kvartsfinalerna till våren. 

Samtliga matcher, från gruppspelet till final, sänds gratis via Dazn:s Youtubekanal.

Datum 2023/24