Link

INSTÄLLT - Regionala läger för flickor i mars

OBS! Uppdatering 12 mars, kl 16.45.
Dessa läger är inställda med anledning av coronautbottet i Sverige.

I mars kommer inte mindre än tre regionala läger att genomföras runt om i Sverige. Dessa kommer att äga rum i Växjö, Göteborg och Stockholm för flickor födda 2003-2004.

Regionala läger inom ramen för "Spelarutbildning – en helhet"

Svensk fotboll arbetar ambitiöst och målmedvetet med att inspirera och utbilda spelare i olika åldrar som befinner sig i olika utvecklingsstadium – bland annat för att ge metoder och verktyg för spelare att ta ytterligare steg i sin fotbollsutveckling.

SvFF representerar ca 3.000 föreningar från norr till söder, land och stad och alla är lika viktiga. De flesta av landslagsspelarna har påbörjat sina karriärer i just landsortsföreningar. Alla är lika viktiga oavsett var de kommer ifrån och vilken situation de befinner sig i just nu.

Som en del i vårt framtidsfokus har vi startat ett projekt på flick- och pojksidan som kallas regionala läger - som genomförs tillsammans med distriktsförbunden - för pojkar 16 år och flickor 16-17 år. Senare kommer även ett centralt matchläger för pojkar 17 år.

Syftet med regionala läger är att fler ska få en likvärdig utbildning som landslagsspelarna (t ex inom fotbollsfysiologi, fotbollpsykologi, kost och antidoping) och därigenom ges inspiration och stimulans till sin fotbollsutveckling.

 

Praktiktider, Tipshallen

  • 17/3 kl 13.45-16.30, 2 grupper á 1.15
  • 18/3 kl 09.30-12.15, 2 grupper á 1.15
  • 18/3 kl 16.30-19.15, 2 grupper á 1.15
  • 19/3 kl 14.00-16.30, internmatcher
  • 20/3 kl 09.30-11.00, hel grupp

Ansvariga på plats: Lotta Hellenberg, SvFF och Johan Runnander/Johanna Karlsson, Smålands FF.

Inställt - Regionala läger flickor 2020:1 Växjö

  • Plats
    Växjö
  • Datum och tid

Deltagare

  • Lone Adolfsson Strenius
    Karlskrona FF
  • Tilde Ahlén
    Lidköpings FK
  • Matilda Andersson
    Eskilsminne IF
  • Nea Berg
    Karlskrona FF
  • Tyra Berggården
    Linköping BK Tinnis
  • Ella Björkman
    BK Kenty
  • Emmy Blomberg
    IFK Kalmar
  • Alice Egnér
    Eskilsminne IF
  • Tova Ek
    IFK Kalmar
  • Sally Ebba Gertrud Fischer
    FC Rosengård
  • Elin Flakberg
    Kungsbacka DFF
  • Thea Gillerfors
    Dalhem IF
  • Tilda Glemdal Bergkvist
    Husqvarna FF
  • Saga Gustafson
    Skultorps IF
  • Linnéa Hagberg
    Borgeby FK
  • Irma Jacobsson
    IFK Kalmar
  • Meja Johnson
    FC Rosengård
  • Tilda Jonhag
    Eskilsminne IF
  • Clara Juréus
    Furulunds IK
  • Hanna Kauffeldt
    Skultorps IF
  • Tanja Kovacevic
    Borås AIK
  • Olivia Ladenberg
    BK Kenty
  • Frida Larsson
    Falkenbergs FF
  • Hannah Löfmark
    Växjö DFF
  • Tilde Nilsson
    Svärtinge SK
  • Emilia Nilsson
    Färjestadens GOIF
  • Natasha Okorie
    Linköpings FC
  • Elvira Olofsson
    Kristianstads DFF
  • Kharma Olsson
    Kristianstads DFF
  • Cajsa Rubensson
    FC Rosengård
  • Malin Sipiläinen
    IFK Fjärås
  • Ella Sjöberg
    Växjö DFF
  • Filippa Sjögren
    Svärtinge SK
  • Elma Smajic
    Växjö DFF
  • Meja Staffansson
    BK Astrio
  • Hanna Stenberg
    FC Staffanstorp
  • Fannie Stenström
    Lindö FF
  • Alyssa Stewart
    HGH FC
  • Saga Strålman
    IFK Kalmar
  • Linn Törnberg
    Skillingaryds IS
  • Moa Törnblad
    Emmaboda IS
  • Sandra Welander
    Furulunds IK
  • Emma Widesjö
    Eskilsminne IF
  • Wilma Wigren
    Tranås FF
  • Emilia Åberg
    IFK Fjärås
  • Hilda Åkesson
    Nättraby GoIF

Instruktörer

  • Fredrik Carlén Föreläsare fotbollsfys
  • Erica Hellberg Föreläsare Idrottspsykologi
  • Lotta Hellenberg Förbundskapten F04
  • Tonny Johansson Mv-tränare
  • Elin Karlsson Fysioterapeut
  • Johanna Karlsson Samordnare Smålands FF
  • Annelie Norén Tränare
  • Johan Runnander Tränare/SU Smålands FF

Praktiktider, Prioritet Serneke Arena

  • 23/3 kl 14.30-17.00, 2 grupper á 1.15
  • 24/3 kl 09.30-12.00, 2 grupper á 1.15
  • 24/3 kl 14.30-17.00, 2 grupper á 1.15
  • 25/3 kl 14.30-17.00, internmatcher
  • 26/3 kl 10.00-11.30, hel grupp

Ansvariga på plats: Anders Johansson, SvFF och Patrick Migas, Göteborgs FF.

Inställt - Regionala läger flickor 2020:2 Göteborg

  • Plats
    Göteborg
  • Datum och tid

Deltagare

  • Lotta Anderhed
    Umeå IK FF
  • Alice Andersson
    Eds FF
  • Amanda Aronsson
    Trollhättans FK
  • Mathilda Berg
    IFK Göteborg
  • Alice Bergström
    Tyresö FF
  • Sarah Berkling
    Qviding FIF
  • Hanna Björndahl
    IK Uppsala Fotboll
  • Ebba Cabander
    Örebro SK Söder
  • Samantha Claesson
    IFK Örby
  • Vera Croné
    Umeå IK FF
  • Blossom Davis
    Umeå IK FF
  • Alma Davis
    Umeå IK FF
  • Alexandra Ehnvall
    Sunnersta AIF
  • Linnea Enyck
    Skepplanda BTK
  • Elsa Fritz
    Spånga IS FK
  • Molly Fäldt
    Eda IF
  • Wilma Grenryd
    Nyköpings BIS
  • Ashley-Ann Hall Hellström
    IFK Göteborg
  • Ellen Hedeås
    Hertzöga BK
  • Elin Hedin
    Torsby IF
  • Aryanna Henriksson Uzohue
    IK Viljan Strängnäs
  • Nina Hertz Saebbö
    Älvsborg FF
  • Emma Holm
    IK Tun
  • Filippa Hopkins
    IFK Göteborg
  • Alice Hultman
    IK Sturehov
  • Tindra Johansson
    Vallens IF
  • Linnea Karimi
    IK Uppsala Fotboll
  • Cajsa Karlsson
    Eskilstuna United DFF
  • Erica Kellström
    IK Zenith
  • Saga Klasson
    IFK Örby
  • Malva Larsson
    IFK Göteborg
  • Wilma Leidhammar
    BK Astrio
  • Elsa Lustig
    Umeå IK FF
  • Evelina Moberg
    Morön BK
  • Tuva Mossberg
    IF Viken
  • Julia Ragnarsson
    IK Uppsala Fotboll
  • Hanna Rahm
    IK Zenith
  • Elvira Ranås
    Bråtens IK
  • Anna Sandberg
    Örebro SK Söder
  • Tilda Sandersson
    Trollhättans FK
  • Anna Siverbo
    Älvängens IK
  • Julia Svennblad
    Älvängens IK
  • Maja Söderström
    IK Uppsala Fotboll
  • Stella Ullberg
    IK Rössö Uddevalla
  • Kajsa Wallem
    Vallens IF
  • Lia Wiking
    IF Elfsborg
  • Linn Zillén Eklund
    IK Uppsala Fotboll
  • Ebba Åkerman
    IK Tun

Instruktörer

  • Philip Bergmann Fysioterapeut
  • Pontus Ekblom Föreläsare fotbollsfys
  • Helene Emneborg Tränare
  • Erica Hellberg Föreläsare Idrottspsykologi
  • Anders Johansson Förbundskapten F18-19
  • Patrick Migas Samordnare/SU Göteborgs FF
  • Daniel Muthas Mv-tränare
  • Stefan Olofsson Tränare/SU Göteborgs FF

Praktiktider, Vinnarhallen på Bosön

  • 24/3 kl 14.15-17.00, 2 grupper á 1.15
  • 25/3 kl 09.30-12.15, 2 grupper á 1.15
  • 25/3 kl 17.30-19.00, helgrupp
  • 26/3 kl 15.30-18.30, internmatcher
  • 27/3 kl 09.30-11.00, hel grupp

Ansvariga på plats: Pär Lagerström, SvFF och Caroline Sjöblom/Emma Ringvall, Stockholms FF

Inställt - Regionala läger flickor 2020:3 Bosön

  • Plats
    Bosön
  • Datum och tid

Deltagare

  • Deborah Aittokallio
    Luleå SK
  • Engla Aliris
    Ås IF
  • Lyan Al-Rikabi
    Härnösands SK
  • Mabintou Bangoura
    Hammarby IF FF
  • Sanna Berglund
    Själevads IK
  • Elsa Björkman
    Västerås BK 30
  • Janina Bramberg
    Luleå SK
  • Julia Carlsson
    Hille IF
  • Ida Egegård
    Hammarby IF FF
  • Linnea Egevall
    AIK FF
  • Elsa Ekerberg
    Djurgårdens IF FF
  • Stella Maj Alice Eriksson
    Djurgårdens IF FF
  • Esmé Faulds
    Hammarby IF FF
  • Malva Fors
    Hammarby IF FF
  • Frida Halvarsson
    Kvarnsvedens IK
  • Sara Hammergård
    Gefle IF FF
  • Alice Hedström
    Gefle IF FF
  • Lisa Hillberg
    Ljusdals IF
  • Elin Hjälte
    Kvarnsvedens IK
  • Selma Hultkvist
    IF Brommapojkarna
  • Ebba Hvarfner
    Djurgårdens IF FF
  • Litéa Karlsson
    IF Team Hudik
  • Vendela Lantz
    Boo FF
  • Charlotte Luhr
    FC Djursholm
  • Tuva Lundin
    Alnö IF
  • Linn Malmberg
    Hammarby IF FF
  • Engla Nordin
    Piteå IF FF
  • Natalie Olsson
    Ope IF
  • Nikki Rickardsson
    IFK Strömsund
  • Nicole Ruiz Granados
    Djurgårdens IF FF
  • Hanna Sahlin
    Alnö IF
  • Ebba Selin
    Arnäs IF
  • Melisa Shabanaj
    Hammarby IF FF
  • Piyatida Somkumpee
    AIK FF
  • Ida Sundqvist Westerberg
    Notvikens IK DFF
  • Hanna Themnér
    Gideonsbergs IF
  • Hanna Torstensson
    Ornäs BK
  • Linnea Wennberg
    AIK FF
  • Maja Vesterberg
    Piteå IF DFF
  • Maja Westling
    Gefle IF FF
  • Tilda Vickius
    Västerås BK 30
  • Miranda Viksten Waara
    Notvikens IK DFF
  • Amanda Wulff
    Kvarnsvedens IK
  • Kim Vulic
    Hammarby IF FF
  • Tindra Öström
    Själevads IK

Instruktörer

  • Elin Borg Föreläsare Idrottspsykologi
  • Malin Ericsson Tränare
  • Per Fahlström Mv-tränare
  • Sanne Fomin Gabrielsen Fysioterapeut
  • Pär Lagerström Förbundskapten F03 och F05
  • Emma Ringvall Samordnare Stockholms FF
  • Caroline Sjöblom Samordnare/SU Stockholms FF
  • Sara Thunebro Föreläsare fotbollsfys
  • Faniel Zerai Tränare