Group 2 Copy 19LinkGroup 3Group 2

Regionalt läger flickor på Bosön

Den 23-26 september samlar SvFF och Stockholms FF 44 spelare i åldern 16-17 år för utbildning på Bosön.

Regionala läger inom ramen för "Spelarutbildning – en helhet"

Svensk fotboll arbetar ambitiöst och målmedvetet med att inspirera och utbilda spelare i olika åldrar som befinner sig i olika utvecklingsstadium – bland annat för att ge metoder och verktyg för spelare att ta ytterligare steg i sin fotbollsutveckling.

SvFF representerar ca 3.000 föreningar från norr till söder, land och stad och alla är lika viktiga. De flesta av landslagsspelarna har påbörjat sina karriärer i just landsortsföreningar. Alla är lika viktiga oavsett var de kommer ifrån och vilken situation de befinner dig i just nu.

Som en del i vårt framtidsfokus har vi startat ett projekt på flick- och pojksidan som kallas regionala läger för pojkar 16 år och flickor 16-17 år. Senare kommer även ett centralt matchläger för pojkar 17 år.

Syftet med regionala läger är att fler ska få en likvärdig utbildning som landslagsspelarna (t ex inom fotbollsfysiologi, fotbollpsykologi, kost och antidoping) och därigenom ges inspiration och stimulans till sin fotbollsutveckling.

Praktiktider Vinnarhallen på Bosön

23/9 kl 15.00-17.45 (2 grupper á 1.15)
24/9 kl 09.30-12.15 (2 grupper á 1.15) och kl 15.30-18.15 (2 grupper á 1.15)
25/9 kl 16.00-18.15, internmatcher
26/9 kl 09.30-11.00, (hel grupp)
Kontaktperson SvFF: Pär Lagerström, 0760-42 65 65
Kontaktperson Stockholms FF: Emma Ringvall, tel 08-444 75 05

Regionala läger flickor 2019:5, Bosön

  • Plats
    Bosön
  • Datum och tid

Deltagare

  • Deborah Aittokallio
    Luleå SK
  • Lova Andersson
    Sunnanå SK
  • Moa Andersson
    Sandvikens IF
  • Ida Andersson Weidenberg
    IK Uppsala Fotboll
  • Frieindoyne Tewoldemedhin Bahta
    Ljusdals IF
  • Elin Bergqvist
    Järpens IF
  • Alice Bergström
    Tyresö FF
  • Hanna Björndahl
    IK Uppsala Fotboll
  • Frida Carlsson
    IK Uppsala Fotboll
  • Vanna Carlsten
    Gefle IF FF
  • Grace Cespedes
    Hammarby IF FF
  • Villemo Dahlqvist
    Sunnanå SK
  • Blossom Davis
    Härnösands SK
  • Ida Egegård
    Hammarby IF FF
  • Sara Eriksson
    IF Brommapojkarna
  • Tess Eriksson
    Piteå IF DFF
  • Olivia Gallo
    AIK FF
  • Frida Halvarsson
    Kvarnsvedens IK
  • Smilla Hanberg
    IK Uppsala Fotboll
  • Maja Hansson
    IF Team Hudik
  • Elin Hermansson
    Umeå IK FF
  • Ellika Holmberg
    Hammarby IF FF
  • Alicia Holmberg
    Selånger FK
  • Ebba Holmius
    AIK FF
  • Nora Johansson
    IF Böljan Falkenberg
  • Rebecca Johansson
    Domsjö IF
  • Moa Johansson
    Umeå IK FF
  • Nellie Johansson
    Sandvikens IF
  • Felicia Jonsson
    Ope IF
  • Emma Kimell
    AIK FF
  • Meja Kuurne
    AIK FF
  • Alice Lindgren
    Umeå IK FF
  • Sofia Lissel
    Kvarnsvedens IK
  • Malin Lundin
    IK Uppsala Fotboll
  • Saga Olsson
    AIK FF
  • Vendela Oskarsson
    Notvikens IK DFF
  • Julia Ragnarsson
    IK Uppsala Fotboll
  • Ellen Schedin
    Sundsvalls DFF
  • Emmy Stening
    IK Uppsala Fotboll
  • Linnea Strand
    Härnösands SK
  • Ida Sundqvist Westerberg
    Notvikens IK DFF
  • Hanna Torstensson
    Ornäs BK
  • Nellie Wallner
    Sundsvalls DFF
  • Linnea Wennberg
    AIK FF
  • Maja Vesterberg
    Piteå IF DFF
  • Johanna Wikström
    Morön BK
  • Kim Vulic
    Hammarby IF FF
  • Siri Zetterquist
    Hammarby IF FF

Instruktörer

  • Annica Barsley Föreläsare Fotbollsfys
  • Elin Borg Föreläsare Idrottspsykologi
  • Pelle Duveblad Mv-tränare
  • Malin Ericsson Tränare
  • Sanne Fomin Gabrielsen Fysioterapeut
  • Pär Lagerström Förbundskapten F03
  • Johanna Norgren Tränare/SU Östergötland
  • Emma Ringvall Samordnare Stockholms FF
  • Caroline Sjöblom Tränare/SU Stockholm