Östers IF tilldelas Nordahl-stipendiet 2019

Stiftelsen för Gunnar Nordahls Minnesfond har tilldelat Östers IF 2019 års stipendium. Föreningen får utmärkelsen för det CSR-arbete, kopplat till ungdomsfotboll, som bedrivs under vinjetten ”Öster i samhället”.
– Föreningens aktiviteter är typexempel på den samhällsnyttiga verksamhet våra föreningar bedriver, och det är med glädje vi utsett Östers IF till värdiga mottagare av årets stipendium, säger stiftelsens ordförande Krister Malmsten.

Östers IF s långsiktiga mål med Öster i samhället är att skapa hållbara möjligheter för människor i samhället där förutsättningar inte alltid finns. Med fotbollen som verktyg vill man arbeta man för att utveckla och fostra människan i sin helhet, främja integration och kamratskap på olika mötesplatser och motverka mobbning, psykisk ohälsa och utanförskap.

– Den här utmärkelsen betyder otroligt mycket för oss och hjälper vårt fortsatta arbete med att sudda ut de sociala orättvisorna i samhället. Öster i Samhället når så otroligt många ungdomar och ger så mycket mer än vad vi kan förklara med ord. Varje möte är alldeles speciellt och värdefullt och måste få fortsätta i all evighet, säger Sara Lennqvist, CSR-ansvarig i Östers IF.

Inom ramen för Öster i samhället bedriver föreningen flera verksamheter parallellt – nattfotboll, kvartersfotboll, parafotboll och bland annat också en årligt återkommande inomhusturnering vars syfte är att öka medvetenheten kring begreppet psykisk ohälsa.

Mellan 100 och 200 ungdomar, mestadels pojkar, deltar varje vecka i spontanfotbollsaktiviteten Nattfotbollen, som arrangeras i Tipshallen på fredagskvällar klockan 21 till midnatt. Östers IF själva beskriver aktiviteten som en av Växjös viktigaste mötesplatser. Aktiviteten är en samlingsplats även för Växjöungdomar som inte deltar aktivt på planen, utan som kommer dit för att umgås.

Varje fredag engageras 20 ungdomar i åldrarna 16-30 år som ledare under Nattfotbollen. De agerar förebilder, dömer matcher och erbjuds vid sidan om Nattfotbollen att få tillgång till SvFF:s tränar- och domarutbildningar och också andra utbildningar och tillgång till mentorer knutna till Östers IF:s nätverk.

Verksamheten Kvartersfotbollen är även det en spontanfotbollsaktivitet där föreningen på dagtid kommer ut till olika stadsdelar i Växjö, till exempel under lov då skolorna är stängda och ungdomarna är i behov av andra mötesplatser. Alla är välkomna helt utan föranmälan.

Öster i samhället har även parafotboll på agendan där man har ett lag för barn 7-12 år med cerebral pares. Laget tränar en gång i veckan och är öppet för både tjejer och killar. Här samarbetar Östers IF med Barn- och Ungdomshabiliteringen (Region Kronoberg) för att man inom fotbollen på bästa sätt ska kunna tillgodose barnens motoriska utveckling. Verksamheten har kunnat erbjuda en trygghet för barn som tidigare inte haft möjligheten att få tillhöra en förening. Parafotbollslaget har också öppnat plats för barn med grav adhd eller autism, som även de saknat ett sammanhang där de kan känna samhörighet.

Inomhusturneringen Alblebish Trophy spelas årligen under mellandagarna och är öppen för förenings- och kompislag från 16 år och uppåt. Turneringen startades till minne av Adnan Alblebish, tidigare ledare i Östers IF, som på grund av psykisk ohälsa tog livet av sig, endast 16 år gammal. Arrangemanget syftar till att öka medvetenheten kring begreppet psykisk ohälsa och att ungdomar ska veta att det finns stöd och hjälp att få. Detta gör Östers IF dels genom att anordna föreläsningar i anslutning till turneringen, dels via föreningens kanaler i sociala medier.

Om stiftelsen

Gunnar Nordahl-stipendiet, som är på 20 000 kr, kommer att delas ut till Östers IF i samband med Fotbollsgalan i Stockholm den 11 november.
I Stiftelsen Gunnar Nordahls Minnesfond sitter Gunnars son Thomas Nordahl, Björn Ahlberg, och som ordförande Krister Malmsten, Svenska Fotbollförbundet.

Tidigare års pristagare

 • 1996 Moheds SK
 • 1997 Gamla Upsala SK
 • 1998 ej utdelat
 • 1999 Ingelstads IK
 • 2000 Husqvarna FF
 • 2001 IFK Timrå
 • 2002 Karl-Åke Olsson, Vittsjö GIK
 • 2003 Åkersberga BK
 • 2004 Lidköpings IF
 • 2005 BK Derby
 • 2006 Roger Hallqvist, Valbo FF
 • 2007 Qviding FIF
 • 2008 IFK Göteborg
 • 2009 IF Lödde
 • 2010 Vimmerby IF
 • 2011 ej utdelat
 • 2012 IF Elfsborg
 • 2013 IFK Tumba
 • 2014 FK Karlskrona
 • 2015 Romfartuna GIF United
 • 2016 Habo IF
 • 2017 Kronängs IF
 • 2018 Sundsvalls DFF