Group 2 Copy 19LinkGroup 3Group 2

Lennart hedrad

Helge Ekroth, Glenn Hysén och Lennart Johansson. Där har ni den trio som utökar Hall of Fame-skaran 2007.

Femte selektionen 2007

#25 Helge Ekroth

Född: 26 februari 1892. Död: 29 november 1950.
Moderklubb: Kronobergs IF/IF Sture. Div 1-klubb: AIK (1910-23).
A-landskamper: 18 (10 mål) 1911-22.
Meriter: Fyra gånger svensk mästare med AIK; 1911, -14, -16 & -23.
Övrigt: Med i OS 1912 (Holland 3-4), spelade som amatör i Leicester Fosses (nuv. City) och Tottenhams reservlag 1913-14.

Den Buster Keaton-liknande bollartisten och oberäknelige bohemen "Ekis" var AIK:s första, och kanske största, "smokinglirare". Han var ett ständigt dragplåster och den första riktiga publikidolen, ja hela Sveriges gunstling. Gjorde fem mål i debuten mot IFK Göteborg och bildade med "Putte" Kock en av tidernas främsta vänstervingar.

#26 Glenn Hysén

Född: 30 oktober 1959.
Moderklubb: IF Warta. Allsvenska klubbar: IFK Göteborg (155 matcher, 13 mål, 1978-83 & 85-87), GAIS (14 matcher 1992). Utländska klubbar: PSV Eindhoven (45 matcher, 12 mål, 1983-85), AC Fiorentina (61 matcher, 1 mål, 1987-89), Liverpool FC (72 matcher, 2 mål, 1989-92).
Landskamper: 68 A (7 mål) 1981-90, 5 U21 1980, 17 J och 3 P (1 mål) 1976-77.
Meriter: Svensk mästare 1982, -83 & -87. Cupmästare 1982 & -83. UEFA-cupmästare 1982 & -87. Engelsk ligamästare 1990. Guldbollen 1983 & -88.

Hård men stilfull mittback. Efter framgångarna med IFK Göteborg spelade "Hajsen" vidare på högsta europeiska nivå i Holland, Italien och England. I kvalmatcherna mot England till VM 1990 rubricerades han som "mr 100%". I matchen på Wembley erhöll han sex getingar - av fem!

#27 Lennart Johansson

Född: 5 november 1929. Död: 4 juni 2019.
Ledarmeriter: Ordförande i AIK 1967-80, i AIK Fotboll 1967-70 och 2000-05, i SEF 1973-85, i SvFF 1985-90 och i UEFA 1990-2007. Vice ordförande i FIFA 1990-2007.

Ett strålande exempel på en ledare sprungen ur den svenska folkrörelsetraditionen som utan pampfasoner alltid stått med båda fötterna på jorden. Började i Åkeshov och avancerade i sin ordförandeposition hela tiden uppåt; AIK bandy, AIK fotboll, Svensk elitfotboll, Svenska Fotbollförbundet, UEFA och, som vice i, FIFA.

Biografier författade av Owe Fröberg, SFS