Omgångarna 18-27 av Allsvenskan är fastställda

Notera att Europakvalet kan komma att påverka någon eller några av matcherna. De tre avslutande omgångarna fastställs senare.

Bilden: BH Häckens U21-landslagsspelare Patrik Wålemark i aktion under vårens match mot Malmö FF.

Omgång 18:
Lördag 11 september:
15:00 IK Sirius – Östersunds FK

Söndag 12 september:
15:00 Djurgårdens IF – Hammarby IF
15:00 Kalmar FF – Degerfors IF
17:30 IFK Göteborg – Halmstads BK
17.30 Malmö FF – IFK Norrköping (Lördag 11/9 15:00 vid UCL-spel)

Måndag 13 september:
19:00 IF Elfsborg – BK Häcken (Söndag 12/9 15:00 vid UECL-spel)
19:00 Mjällby AIF -AIK
19:00 Örebro SK – Varbergs BoIS

Omgång 19:
Lördag 18 september:
15:00 Degerfors IF – IK Sirius
17:30 BK Häcken – Mjällby AIF (Måndag 20/9 19:00 vid UECL-spel)

Söndag 19 september:
15:00 Östersunds FK – IF Elfsborg
15:00 IFK Norrköping – Örebro SK
17:30 Malmö FF – Djurgårdens IF
17:30 Halmstads BK – Kalmar FF

Måndag 20 september:
19:00 AIK – IFK Göteborg
19:00 Hammarby IF – Varbergs BoIS

Omgång 20:
Onsdag 22 september:
19:00 Djurgårdens IF – Degerfors IF
19:00 IF Elfsborg – Malmö FF
19:00 IK Sirius – IFK Norrköping
19:00 Örebro SK – Östersunds FK

Torsdag 23 september:
19:00 Hammarby IF – IFK Göteborg
19:00 Kalmar FF – AIK
19:00 Mjällby AIF – Halmstads BK
19:00 Varbergs BoIS – BK Häcken

Omgång 21:
Söndag 26 september:
15:00 Östersunds FK – Djurgårdens IF 
15:00 Malmö FF – Örebro SK (Lördag 25/9 17:30 vid UCL-spel)
15:00 Mjällby AIF – IF Elfsborg
17:30 BK Häcken – Hammarby IF
17:30 IFK Norrköping – Varbergs BoIS

Måndag 27 september:
19:00 Halmstads BK – IK Sirius
19:00 IFK Göteborg – Kalmar FF
19:00 Degerfors IF – AIK

Omgång 22:
Fredag 1 oktober:
19:00 IF Elfsborg – IFK Göteborg (Söndag 3/10 15:00 om UECL)

Lördag 2 oktober:
15:00 Varbergs BoIS – Degerfors IF
17:30 Halmstads BK – Östersunds FK

Söndag 3 oktober:
15:00 AIK – Djurgårdens IF
15:00 Kalmar FF – IK Sirius
15:00 Örebro SK – BK Häcken
17:30 IFK Norrköping – Hammarby IF
17:30 Malmö FF – Mjällby AIF

Omgång 23:
Lördag 16 oktober:
15:00 Degerfors IF – Halmstads BK
17:30 IK Sirius – Varbergs BoIS

Söndag 17 oktober:
15:00 Hammarby IF – AIK
15:00 Mjällby AIF – Kalmar FF
17:30 IFK Göteborg – Örebro SK
17:30 Östersunds FK – Malmö FF (Lördag 16/10 15:00 vid UCL)

Måndag 18 oktober:
19:00 BK Häcken – IFK Norrköping (Söndag 17/10 15:00 vid UECL)
19:00 Djurgårdens IF – IF Elfsborg (Lördag 16/10 15:00 vid UECL)

Omgång 24:
Lördag 23 oktober:
15:00 Djurgårdens IF – Kalmar FF
17:30 BK Häcken – Halmstads BK (Söndag 24/10 17:30 vid UECL)

Söndag 24 oktober:
15:00 Hammarby IF – Östersunds FK
15:00 IF Elfsborg – IK Sirius
15:00 Mjällby AIF – IFK Göteborg
17:30 AIK – IFK Norrköping
17:30 Varbergs BoIS – Malmö FF

Måndag 25 oktober:
19:00 Örebro SK – Degerfors IF

Omgång 25:
Onsdag 27 oktober:
19:00 IK Sirius – Hammarby IF
19:00 Kalmar FF – Varbergs BoIS
19:00 Malmö FF – AIK
19:00 Östersunds FK – BK Häcken

Torsdag 28 oktober:
19:00 Degerfors IF – IF Elfsborg
19:00 Halmstads BK – Örebro SK
19:00 IFK Göteborg – Djurgårdens IF
19:00 IFK Norrköping – Mjällby AIF

Omgång 26:
Lördag 30 oktober:
15:00 Varbergs BoIS – Östersunds FK
17:30 BK Häcken – Kalmar FF

Söndag 31 oktober:
15:00 IFK Norrköping – IF Elfsborg
17:30 IK Sirius – Malmö FF (Lördag 30/10 15:00 vid UCL)
17:30 Örebro SK – Djurgårdens IF

Måndag 1 november:
19:00 Degerfors IF – IFK Göteborg
19:00 Halmstads BK – AIK
19:00 Mjällby AIF – Hammarby IF (Söndag 31/10 15:00 vid UECL)

Omgång 27:
Lördag 6 november:
15:00 Djurgårdens IF – Halmstads BK
15:00 IF Elfsborg – Varbergs BoIS (Söndag 7/11 17:30 vid UECL)
17:30 Mjällby AIF – IK Sirius

Söndag 7 november:
15:00 AIK – Östersunds FK
15:00 BK Häcken – Degerfors IF
15:00 Hammarby IF – Örebro SK
17:30 IFK Göteborg – Malmö FF
17:30 Kalmar FF – IFK Norrköping