Link

Fastställt spelschema för omgång 7-16 av Superettan

Idag fastställdes spelschemat för omgång 7-16 av Superettan. Resterande omgångar presenteras efter sommaren. Spelordningen i sin helhet för hela säsongen går att hitta på superettan.se. Samtliga matcher sänds på Dplay.

Spelschema för Superettan omgång 7-16:

Omgång 7
Lördag 18 juli:
13:00 Ljungskile SK – Dalkurd FF
15:00 GIF Sundsvall – Norrby IF
17:30 GAIS – Umeå FC
17:30 Degerfors IF – Trelleborgs FF
17:30 Östers IF – Jönköpings Södra

Söndag 19 juli:
14:30 IK Brage – Örgryte IS
17:30 Halmstads BK – AFC Eskilstuna

Måndag 20 juli:
19:00 Akropolis IF – Västerås SK

Omgång 8
Fredag 24 juli:
19:00 AFC Eskilstuna – GAIS
19:00 Örgryte IS – Degerfors IF

Lördag 25 juli:
13:00 Umeå FC – Ljungskile SK
15:00 Västerås SK – Norrby IF
15:00 Östers IF – GIF Sundsvall
17:30 Trelleborgs FF – Dalkurd FF
17:30 Jönköpings Södra – IK Brage
17:30 Halmstads BK – Akropolis IF

Omgång 9
Onsdag 29 juli:
19:00 Västerås SK – Halmstads BK
19:00 Jönköpings Södra – GIF Sundsvall
19:00 Dalkurd FF – Örgryte IS
19:00 GAIS – Ljungskile SK
19:00 Norrby IF – AFC Eskilstuna
19:00 Degerfors IF – Östers IF

Torsdag 30 juli:
19:00 Trelleborgs FF – Umeå FC
19:00 IK Brage – Akropolis IF

Omgång 10
Lördag 1 augusti:
17:30 Ljungskile SK – Halmstads BK
17:30 AFC Eskilstuna – Östers IF
17:30 GIF Sundsvall – Degerfors IF

Söndag 2 augusti:
14:30 Norrby IF – Jönköpings Södra
17:30 Akropolis IF – GAIS

Måndag 3 augusti:
19:00 Örgryte IS – Västerås SK
19:00 Umeå FC – Dalkurd FF
19:00 IK Brage – Trelleborgs FF

Omgång 11
Fredag 7 augusti:
19:00 GIF Sundsvall – Ljungskile SK
19:00 Västerås SK – IK Brage
19:00 Östers IF – Akropolis IF

Lördag 8 augusti:
13:00 Degerfors IF – AFC Eskilstuna
17:30 Jönköpings Södra – Umeå FC
17:30 Dalkurd FF – Norrby IF
17:30 Halmstads BK – GAIS

Söndag 9 augusti:
14:30 Örgryte IS – Trelleborgs FF

Omgång 12
Tisdag 11 augusti:
19:00 Akropolis IF – GIF Sundsvall
19:00 Halmstads BK – Östers IF

Onsdag 12 augusti:
19:00 Ljungskile SK – AFC Eskilstuna
19:00 Trelleborgs FF – Västerås SK
19:00 Jönköpings Södra – Dalkurd FF
19:00 GAIS – Degerfors IF
19:00 IK Brage – Norrby IF

Torsdag 13 augusti:
19:00 Umeå FC – Örgryte IS

Omgång 13
Lördag 15 augusti:
17:30 GIF Sundsvall – GAIS
17:30 Dalkurd FF – Halmstads BK
17:30 Östers IF – IK Brage

Söndag 16 augusti:
14:30 Västerås SK – Umeå FC
14:30 Degerfors IF – Ljungskile SK
17:30 Norrby IF – Trelleborgs FF

Måndag 17 augusti:
19:00 AFC Eskilstuna – Akropolis IF

Tisdag 18 augusti:
19:00 Örgryte IS – Jönköpings Södra

Omgång 14
Lördag 22 augusti:
13:00 Umeå FC – Norrby IF
17:30 Ljungskile SK – Östers IF
17:30 GAIS – Örgryte IS
17:30 Halmstads BK – GIF Sundsvall

Söndag 23 augusti:
14:30 Jönköpings Södra – Västerås SK
17:30 Trelleborgs FF – AFC Eskilstuna

Måndag 24 augusti:
19:00 Akropolis IF – Degerfors IF
19:00 IK Brage – Dalkurd FF

Omgång 15
Lördag 29 augusti:
13:00 Dalkurd FF – Västerås SK
15:00 Degerfors IF – Halmstads BK
17:30 AFC Eskilstuna – GIF Sundsvall
17:30 Trelleborgs FF – Jönköpings Södra
17:30 Östers IF – GAIS

Söndag 30 augusti:
14:30 IK Brage – Umeå FC
17:30 Akropolis IF – Ljungskile SK

Måndag 31 augusti:
19:00 Norrby IF – Örgryte IS

Omgång 16
Fredag 4 september:
19:00 GAIS – Trelleborgs FF

Lördag 5 september:
15:00 Ljungskile SK – Akropolis IF
17:30 GIF Sundsvall – Östers IF
17:30 Jönköpings Södra – AFC Eskilstuna
17:30 Örgryte IS – Norrby IF

Söndag 6 september
14:30 Umeå FC – IK Brage
17:30 Västerås SK – Dalkurd FF

Måndag 7 september:
19:00 Halmstads BK – Degerfors IF