Group 2 Copy 19LinkGroup 3Group 2

Kvintetten som måste sprängas

Superettans toppstrid kan liknas vid ett getingbo. Efter 18 omgångar har fem klubbar tagit sikte på Allsvenskan. För tre av dem kan det lyckas. Kvintetten i getingboet är Varberg, Mjällby, Brage, Örgryte och Jönköpings Södra.

Det brukar heta att form slår klass och i årets Superettan stämmer det i hög grad.
Om vi utgår från tipsen vid Superettans upptaktsträff i våras och oddsen från flera spelbolag inför premiären i mars rankades sextetten (klass) Halmstad, Jönköping, Öster, Örgryte, Brommapojkarna och Dalkurd i finrummet för att blanda sig i toppstriden.
Örgryte (fyra) och Jönköping (femma) har levt upp till förväntningarna, men knappast Halmstad (elva), Öster (14:e), BP (sist) och Dalkurd (sjua).

Däremot har Varberg (etta/tippades näst sist), Mjällby (tvåa/tippades tredje sist) och Brage (trea/tippades tia) överraskat positivt och åter en gång visat att ingenting är omöjligt i den alltid så oberäkneliga Superettan.

– Men, det är fortfarande förbjudet att drömma om Allsvenskan, säger Mjällbys Jacob Bergström.

24-åringen är klubbens bäste målskytt med sju fullträffar. På sina 18 matcher, 16 från start, har han också bidragit med två assist. Bergström gör sin andra säsong i Mjällby. Tidigare har han spelat i FK Karlskrona (2013-14) och Ronneby BK (2016-17). Alltså två klubbar geografiskt nära Mjällby, vilket stämmer in med klubbens Mål och Vision.

Som andra punkt står: Klubben ska vara regionens lag genom att främja relationer mellan Mjällby AIF, klubbar i regionen och samarbetspartners. Den första punkten är: Representationslaget skall vara en del av svensk elitfotboll.
Där är man redan nu som nykomling i Superettan och visst kan det bli Allsvenskan nästa år? I så fall för nionde gången.

Mjällby aktiva i transferfönstret

För ingen av toppklubbarna satsar som just Mjällby. På en dryg månad har Mjällby omsatt tolv spelare. Sex ut, sex in. Senast in är 25-årige Charbel Thomas från allsvenska Sirius och snart räknar Mjällby med att presentera ett sjunde nyförvärv – Erik Pärsson, OFI Crete FC i Grekland.

– Alla parter är överens. Det är bara pappersexercisen som ska lösas, medger sportchefen Hans Larsson.
Och tillägger:
– Ett av de mest händelserika transferfönstren under min tid i Mjällby.

Erik Pärsson sägs vara på ingång till Mjällby från OFI Kreta.

Tabelltvåan har 35 poäng, en färre än ettan Varberg, 36. Brage ligger trea med 33, Örgryte fyra med 32 och Jönköping femma med 31. Sedan är det ett litet hopp till sexan Norrby och sjuan Dalkurd, båda 27 poäng.
Tolv omgångar återstår och programmet är tajt. Det är inte många dagar mellan matcherna. Då är en stor och bred trupp en fördel då skador och avstängningar påverkar lagens startelvor.

Redan på fredag sparkar Varberg-Frej igång den 19:e omgången där övriga topplag spelar enligt följande: Brage-Öster (söndag), GAIS-Mjällby (söndag), Västerås-Örgryte (söndag) och Jönköping-Syrianska (måndag). En hel del toppen mot botten, vilket inte är det samma som tre givna poäng.

Sedan rullar omgångarna vidare och topplagens krafter kommer flera gånger att mätas mot varandra med möten som Örgryte-Mjällby (17/8), Varberg-Brage (19/8), Jönköping-Örgryte (1/9) innan det blir landslagsuppehåll 2-12/9.

När Superettan tog sommarlov hade lagen spelat 14 matcher. Nu är de uppe i 18 och de fyra senaste omgångarna berättar att "ohotade" ettan Varberg vunnit en och förlorat tre matcher (alltså tre poäng av tolv möjliga) medan tvåan Mjällby tagit tio, trean Brage nio, fyran Örgryte tio och femman Jönköping åtta. Mjällby, Örgryte och Jönköping är obesegrade. Ja, Örgryte har faktiskt åtta raka utan förlust och Jönköping sex.

Sviter och poäng som kan blir guld värda när kvintetten måste sprängas för att få fram två allsvenska lag och ett kvallag efter årets sista omgång, 3 november.

Larne Wallisson