Group 2 Copy 19Link

Falkenberg och Helsingborg i delad serieledning

Helsingborg besegrade Norrby inför ett utsålt Olympia, 16.089 åskådare, vilket innebär att landslagskaptenen Andreas Granqvist fortsätter på den inslagna segervägen i sin nygamla klubb och då Falkenberg spelade 1-1 mot Örgryte delas nu serieledningen med just Helsingborg. Eskilstuna och Halmstad bytte plats som trea/fyra efter 2-1 för Eskilstuna. På den nedre halvan tog Frej tre viktiga poäng borta mot Gefle. Därmed lämnade Frej både nedflyttnings- och negativ kvalplats.

Falkenberg-Örgryte 1-1

När lagen möttes i våras i Göteborg blev det 1-1. I returen i Falkenberg blev det samma resultat. Johan Björkengren som senast gjorde två av Falkenbergs mål i derbyt mot Varberg (3-0), gav hemmalaget ledningen med ett grymt vänsterskott från 30 meter i målvaktens bortre kryss
- En bra träff och ett härligt mål och jag trodde målet skulle leda till vinst, men samtidigt visste jag att Örgryte är ett bra lag och är inte helt förvånad över att de kom tillbaka och tog en poäng, menade Falkenbergs målskytt.

Målet som gav poäng kom i den 67:e minuten då Hannes Sahlin placerade en målvaktsretur i mål på Diego Montiels frispark som Hampus Nilsson klarade men som Sahlin stötte in till 1-1, som också blev slutresultatet.

Värnamo-Landskrona 1-1

I förra segermötet med Brage steg veteranen Pär Cederquist fram som en räddande ängel då Värnamo vann med 2-1. Mot gästande nykomlingen Landskrona innebar hans mål kvittering och en ny poäng för Värnamo, som fortfarande ligger sist, med fem poäng upp till Varberg på negativ kvalplats, där också Landskrona återfinns.
Målet mot Landskrona gjorde han på straff i den 20:e minuten. Två minuter tidigare hade Monday Samuel gett gästerna ledningen.

I andra halvlek hade Cederquist två bra möjligheter att göra ytterligare mål, men en nick gick utanför och ett skott räddades av Amr Kaddoura i BoIS-målet.
- Tre poäng hade givetvis varit bättre än en, men det känns som om vi är på rätt väg, summerade Cederquist förhoppningsfullt.

GAIS-Brage 1-1

GAIS, utan Jonas Lindberg som lämnat för Sirius, mot gästande Brage, utan Simon Alexandersson som lämnat för norska Kristiansund, kryssade inför 2.309 åskådare på Gamla Ullevi.

Karl Bohm gav GAIS ledningen redan i den sjätte minuten. Marcus Astvald kvitterade i den 27:e minuten. Sedan blev det inga fler mål i en match där domaren Adam Ladebäck delade ut tio gula och ett rött kort. Det sistnämnda drabbade Daniel Janevski på tilläggstid.
Resultatet innebär att GAIS och Brage kryssat sju gånger var på 17 matcher, lika många som Halmstads BK.

Helsingborg-Norrby 2-0

16.089 åskådare, ett fullsatt Olympia, fick uppleva Helsingborgs andra seger under ledning av kapten Andreas Granqvist. Det var också första hemmamatchen för comebackande Rasmus Jönsson, som redan i åttonde minuten gav HIF ledningen med ett precist skott i högre krysset.
- Extremt kul att vara tillbaka och det var helt underbart att få göra mål, sa en glad och lättad Rasmus Jönsson i klubbens interna TV.

När Mohammed Abubakari gjorde 2-0 i andra halvlek var det också en boll som placerades i krysset och med 20 minuter kvar att spela kunde Norrby aldrig hota HIF.
- Dock en klar uppryckning jämfört med senast (också 0-2, då mot Öster), men Helsingborg var klart bättre och vann välförtjänt, menade Norrbys rutinerade Lasse Nilsson efter förlusten.

Eskilstuna-Halmstad 2-1

Trots att Athletic spelade med en man mindre från den 25:e minuten, då mittfältaren och lagkaptenen Anel Rashkaj fick rött kort sedan han fällt Tryggvi Haraldsson, besegrades Halmstads BK med 2-1. Athletic ledde med 1-0 då utvisningen kom tack vare Samuel Nnamanis läckra mål i den 19:e minuten.

HBK skapade visserligen fler hörnor än hemmalaget (2-6) och hade dubbelt så många avslut (2-4), men det osade aldrig riktigt hett framför Gianluca Curci eftersom Athletics försvar som vanligt uppträdde mycket stabilt.

Det skulle dock komma ytterligare två mål, båda på tilläggstid och då Gustav Jarl kontrade in det första i den 92:a minuten för Eskilstuna kom Gabriel Gudmundssons reducering två minuter senare för sent för att HBK skulle kunna ta poäng. För Jarl var det första målet i Superettan. Resultatet innebär att lagen byter plats i tabellens topp.

Öster-Varberg 1-1

Ett mål i varje halvlek och ett mål för vardera lag innebar oavgjort i hybridgräspremiären på Myresjöhus Arena inför 2.315 åskådare.
- Totalt sett gjorde vi ingen bra match, men mötte samtidigt ett lag som det gjorde det svårt för oss. Det var sjätte raka med poäng och då är det viktigt att ta poäng även när vi inte spelar bra, menade Östers tränare Christian Järdler på klubbens hemsida.

Dragan Kapcevic tryckte in första halvlekens mål efter en knapp halvtimma. Girmai Netabay kvitterade en kvart in på andra halvlek och gjorde det på Östers reservmålvakt Darmin Sobo, som ersatt magsjuke Robin Malmkvist i paus.

Degerfors-Jönköping 2-1

Sargon Abraham är åter i ensam skytteligaledning efter att ha gjort Degerfors segermål på straff i den 70:e minuten och sitt elfte i år. När klubbkompisen Erik Björndahl kvitterade Jönköpings ledning i den 57:e minuten var det hans sjunde mål i år. Degerfors anfallsduo är het.

Även Jönköpings ledningsmål gjordes i andra halvlek då Jakob Orlov slog till redan i andra minuten efter pausvilan med en lurig klack som ställde gästernas Degerfors målvakt Dario Miskic. Starkt av Degerfors att vända underläge till seger
- I en jämn match tycker jag ändå vi vinner rättvist. Framför allt var det starkt att komma tillbaka från underläget, sa Degerfors tränare Stefan Jacobsson

Gefle-Frej 2-5

Frej tog tre viktiga poäng på Gavlevallen då nästjumbon besegrades med 5-2. Hammarbylånet Dusan Jajic visade vägen med ett hattrick. Ett självmål och en fullträff av Nsima Peter fullbordade femlingen. För Frej var det sjunde raka utan förlust och avancemang i tabellen. Gefle ligger kvar på nedflyttningsplats.

0-1 skruvade Jajic in i krysset efter elva minuter, 2-2 tryckte han in i den 37:e minuten och slutresultatet 2-5 sköt han in i den 63:e minuten. Övriga mål gjordes av Admir Bajrovic (1-1, 23:e), Jonas Lantto (2-1, 26:e), Joakim Runnemo (2-3, 43:e) och Nsima Peter (2-4, 59:e).

18:e omgången avgörs 10-14 augusti. Samtliga matcher visas i C More/Sportkanalen.

Larne Wallisson