Group 2 Copy 19Link

Granqvist och Cederquist – två stora namn i Superettans omstart

Andreas Granqvist fick en smakstart i sin comeback i Helsingborg, seger med 3-1 i Jönköping. Efter matchen meddelade han att han fortsätter i landslaget. Smakstart på höstsäsongen fick också Falkenberg som efter sin sjätte raka derbyseger mot Varberg håller undan i toppen. I botten tog Värnamo säsongens andra seger då Pär Cederquist, Superettans mesta målgörare genom tiderna, gjorde matchens enda mål borta mot Brage.

Halmstads Kosuke Kinoshita jublar efter 2-1 under matchen i Superettan mellan Halmstad och Degerfors.

Halmstad-Degerfors 2-1

Degerfors fick en drömstart med mål redan i första minuten då Erik Lindell tryckte in en retur efter en hörna på volley. Resultatet stod sig halvleken ut.

- Vi spelade inte bra i första halvlek, klart bättre efter paus, sa Kosuke Konishita, som skulle bli matchhjälte med två mål.

En knapp kvart in i andra halvlek kom kvitteringen efter ett av många snygga hemmaanfall och när det var sex ordinarie minuter kvar gav HBK:s offensiv åter utdelning i form av mål då Kosuke Konishita klackade in målet som skulle bli segermålet. Därmed har Konishita gjort tio mål, lika många som Degerfors Sargon Abraham, och duon är i delad skytteligatopp.
- Ja, jag vet att jag är i delad skytteligatopp, men i dag var segern viktigare än mina mål, sa Kinishita till C More.

 

Jönköping-Helsingborg 1-3

Före matchen hyllades han som kapten för landslagets fina insatser i VM. Efter matchen meddelade han att han fortsätter i landslaget.
- Jag har mer att ge i blågult, sa omåttligt populäre Andreas Granqvist.
4.364 åskådare fanns på Stadsparksvallen för att se landslagskaptenens comeback i Helsingborg och de fick se fyra mål och en stundtals underhållande fotboll.

HIF pressade mest och utdelningen kom i den 26:e minuten då Andri Bjarnason gjorde 0-1 från nära håll med vänsterfoten. Åtta minuter senare kom 0-2, nu genom Max Svensson på en läcker frispelning från Rasmus Jönsson - också en comebackande HIF-are.
När HIF fick en straff 68 minuter in i matchen ropade HIF-klacken "Granen, Granen, Granen", men landslagets säkre straffskytt överlämnade bollen till Darijan Bojanic som inte gjorde något misstag från 11-meterspunkten. Med åtta minuter kvar fastställde Daryl Smylie slutresultatet.
- Jag kanske tar nästa straff om vi får någon hemma på Olympia mot Norrby, sa en nöjd Andreas Granqvist efter segern.

Norrby-Öster 0-2

Öster kopplade tidigt greppet på Borås Arena och om inte Norrbys målvakt Mergim Krasniqi svarat för flera bra räddningar kunde smålänningarnas första mål kommit tidigare än David Johannessons 0-1 i den 27:e minuten. Tio minuter senare nickade Liridon Silka in 0-2 på en retur. Nya Östermål hängde i luften även i andra halvlek, men 0-2 stod sig tiden ut.
- En väl genomförd bortamatch. Hela första halvlek var bra och från den får vi också med oss två mål. Vi har inte lika mycket boll i andra halvlek, men även där tycker jag vi gör det bra, summerade Östers tränare Christian Järdler på klubbens hemsida.

Varberg-Falkenberg 0-3

3.036 åskådare mötte upp för att se västkustderbyt på Påskbergsvallen och de som höll på Falkenberg fick jubla högst och mest efter 0-3 och fortsatt serieledning.
Efter en mållös första halvlek, där Falkenberg hade det mesta av spelet, jämnade matchbilden ut sig i andra halvlek, men när Falkenberg fick hål på Matt Pyzdrowski blev det till sist tre mål från tabellettan.

John Björkegren nickade in 0-1 efter 68 minuter, Erik Pärsson stötte in 0-2 i den 89:e minuten och två minuter senare gjorde John Björkegren sitt andra mål på en retur. John Björkegren fick chansen från start då Robin Östlind var avstängd och – snacka om att ta den...
- Jag är nöjd med segern och glad över målen. Om jag spelar nästa match bestämmer tränaren, sa en nöjd 2-målsskytt efter Falkenbergs sjätte raka derbyseger mot Varberg.

Brage-Värnamo 0-1

Inför höstomgången hade Värnamo förstärkt truppen med sju nya spelare, men det var en trotjänare som gjorde matchens enda mål på Domnarsvallen, nämligen Pär Cederquist - Superettans meste målskytt genom tiderna. Målet kom i den fjärde och sista tilläggsminuten där Cederquist högg på ett inlägg.
- Han är ett monster. Får han en halvchans gör han det till ett helläge, sa Brages assisterande tränare Bernhard Brcic på klubbens hemsida.

Trepoängaren var Värnamos andra för säsongen och var givetvis viktig för att få kontakt med lagen ovanför i tabellen i jakten på nytt kontrakt.
- Vi fick en fantastisk start på den resa vi ska göra i höst, menade en lättad Roar Hansen, Värnamos tränare.

Värnamo ligger fortfarande sist, nu fem poäng från Varberg på negativ kvalplats och åtta poäng från Landskrona på rätt sida om det negativa kvalstrecket. Nästa gång möts just Värnamo och Landskrona.

Frej-GAIS 3-1

De som kom i tid till Vikingavallen fick uppleva GAIS ledningsmål då Edin Hamidovic överlistade hemmamålvakten Hampus Elgán efter bara 40 sekunder. Fler mål blev det inte före paus även om GAIS skapade chanser.
Andra halvlek bjöd på tre mål och nu var det Frej som stod för målen. Mattias Bouvin kvitterade i den 49:e minuten. I den 66:e minuten byttes Nsima Peter in. I den 83:e minuten gjorde han 2-1 och på tilläggstid gjorde han 3-1. Därmed har Nsima Peter gjort sex av Frejs 21 mål.
- Vi borde haft större ledning i paus. I andra halvlek har Frej tre avslut på mål och gör mål på samtliga. En tung förlust, suckade GAIS assisterande tränare Patrik Ingelsten.

Landskrona-Gefle 3-1

Viktiga poäng stod på spel i den nedre regionen av tabellen och det blev Landskrona som drog det längsta strået tack vare två mål av Adi Nalic. Tvåmålsskytten slog till redan i den andra minuten då han förvaltade Måns Ekvalls passning på bästa sätt. Andra målet betydde 3-1 och kom i den 70:e minuten.
- Både jag och laget gör en bra match. Vi jobbar i 99 minuter, vi gör vårt jobb och vi förtjänar segern, sa Adi Nalic till klubbens intern-tv.

Övriga mål på Landskrona IP gjordes av BoIS nyförvärv Melvin Frithzell, 2-0 i den 37:e minuten, och av Gefles Adam Bergmark Wiberg, 2-1 i den 43:e minuten. Det kunde ha blivit ytterligare ett Geflemål, men Piotr Johanssons straff på tilläggstid räddades av Amr Kaddoura. I samband med straffsituationen blev BoIS lagkapten Philip Andersson utvisad.

Örgryte-Eskilstuna 0-0

Mållöst när lagen möttes före uppehållet i Eskilstuna. 0-0 i veckans retur i Göteborg. Och inte bara det – på Gamla Ullevis skapades inte en enda målchans. Resultatet innebär att målsnåla – i alla fall bakåt – Eskilstuna fortfarande bara släppt in 7 mål och att detta var tredje raka 0-0-matchen. För Örgrytes del var det sjunde raka utan vinst.

17:e omgången avgörs 2-7 augusti.

Samtliga matcher visas i C More/Sportkanalen.

 

Larne Wallisson

Serier - senaste