Group 2 Copy 19Link

Falkenberg i topp under sommarpausen

Falkenberg går till sommarvila som topplag i Superettan, två poäng före Helsingborg. Halmstad, Eskilstuna, Brage och Örgryte skuggar. Om det är torka i stora delar av Sverige bjöd den sista omgången före sommarvilan på 30 mål, trots att Eskilstuna-Örgryte spelade 0-0. Nu tar serien sommarlov. Nästa omgång avgörs 28-31 juli.

Bilden: Mikael Dahlbergs HIF besegrade Karl Söderströms FFF med 3-2 i "seriefinalen" och krympte därmed avståndet lagen emellan i tabelltoppen.

Athletic Eskilstuna-Örgryte 0-0

Det fanns chanser, framför allt från hemmalaget, att avgöra mellan två lag som ville vinna för inte tappa poäng mot toppduon Falkenberg och Helsingborg, men det slutade med omgångens enda mållösa match. Därmed går Eskilstuna går till sommarvila som fyra och obesegrade hemma på Tunavallen. ÖIS ligger sexa.

- Som matchen blev är vi nöjda med en poäng, tyckte Örgrytes mittback David Engström till C More.

- Vi har möjligheter att avgöra, men vi får inte till det, sa hemmalagets Alexander Michel.

Falkenberg-Helsingborg 2-3

Seriefinalen lockade 4 312 åskådare, som fick se gästande HIF vända underläge två gånger och ta hem alla tre poängen efter två mål av islänningen Andri Runar Bjarnason.

- Poängmässigt har vårsäsongen varit bra. Spelmässigt har vi varit för ojämna. Vi har ett bra slagläge inför höstsäsongen, menade förre falkenbergsspelaren Adam Eriksson i C More.

Nu spelar Eriksson i HIF:s försvar, som till hösten förstärks med landslagskaptenen Andreas Granqvist.
Då ligger HIF på allsvensk plats som tvåa, två poäng efter Falkenberg. Om man förlorat finalen hade man legat åtta poäng efter...

Robin Östlind, Falkenbergs succévärvning från Öster, gjorde 1-0 efter en dryg kvart. Mamudu Moro kvitterade efter en dryg halvtimma. Tio minuter in i andra halvlek gjorde Chisom Egbuchunam 2-1. Elva minuter senare kvitterade Andri Runar Bjarnason på straff och i den 72:a minuten kom segermålet på Darijan Bojanics hörna.

- Väldigt skönt att få göra mål igen, speciellt i en så här viktig match, sa Andri Runar Bjarnason, som varit mållös sedan derbyt mot Landskrona den 15 maj..

Landskrona-Öster 2-3

Vinnande Öster går till sommarvila som nia, sju poäng upp till allsvensk kvalplats, åtta poäng ner till negativ kvalplats. Förlorande Landskrona lever farligare, på rätt sida det negativa kvalstrecket tack vare bättre målskillnad än Varberg.

Så här summerade Öster-tränaren Christian Järdler segern.

- Vi är otroligt glada och alla som sett matchen vet att resultatet inte är rättvist, men den här gången var det vår tur att ha marginalerna med oss.

Landskrona, som hade två bollar i målramen i andra halvlek, tog ledningen då Måns Ekvall omarkerad nickade in 1-0 efter elva minuter. Simon Helg kvitterade då hans skott ändrade riktning via just Måns Ekvalls ben och när samme Ekvall slarvade med en passning i eget försvar tackade Öster och David Johannesson för misstaget och gjorde 1-2. I 74:e minuten kom Landskronas välförtjänta kvittering genom Sean Ugochukwu på nick, men sista ordet till Dragan Kapcevic på en Österkontring i den 84:e minuten.

Jönköping-Halmstad 1-1

- Inget skönspel, få chanser och två lag som tar ut varandra. Glad i alla fall att vi leder, sa Halmstads Johan Oremo i paus på Stadsparksvallen.

Det var Kosuke Kinoshita som gjort halvlekens enda mål. Det skulle bli ytterligare ett mål och det var hemmalagets Amir Al-Ammari som kvitterade och fastställde slutresultatet i den 76:e minuten.

Halmstad var det bättre laget före paus. Jönköping skapade flest chanser efter paus. Efter en svag inledning ligger Jönköping tia, sex poängs marginal ner till det negativa kvalstrecket. Halmstad ligger på den övre halvan och tillhör lagen som jagar ettan Falkenberg.

GAIS-Norrby 4-1

Efter fyra raka kryss kom en efterlängtad seger för GAIS och den blev rejäl när det spelades derby mot Norrby från Borås. Segern innebär att GAIS ligger mitt i tabellen, tre poäng mer än Norrby.

Andreas Östling gjorde enda målet i första halvlek. Det kom i den 25:e minuten. Edin Hamidovic gjorde 2-0 på straff i den 57:e minuten och i den 62:a minuten gjorde Andreas Östling sitt andra mål. Minuten senare reducerade Nicklas Savolainen och gav lite nerv i matchen, men Ajdin Zeljkovic punkterade matchen med sitt 4-1 två minuter före ordinarie tid.

- Det var längesen jag gjorde två mål, men det är roligt att kunna hjälpa laget. Sett över 90 minuter gjorde vi en bra match, sa tvåmålsskytten Andreas Östling i klubbens intern-TV.

Värnamo-Brage 2-3

Brage tog fjärde raka segern i en match som Värnamo lika väl kunde ha vunnit och som de flesta på Finnvedsvallen trodde skulle sluta oavgjord, men på tilläggstid fullbordade Simon Alexandersson sitt hattrick. Efter det målet blåste domaren Per Melin av. Därmed blandar sig nykomlingen Brage i jakten på en allsvensk plats, medan Värnamo förblir sist, åtta poäng upp till negativ kvalplats.

- Vi har haft en fantastisk vår där vi visat att vi är ett bra lag. Nu ska vi ha ledigt i nio dagar och sedan kommer vi att bli ännu bättre i höst. Vi har en växel till att lägga i, funderar målvakten Peter Rosendahl på klubbens hemsida.

Simon Alexandersson gjorde 0-1 och 0-2 i fjortonde respektive 18:e minuten. Isse Ismail reducerade i den 22:a minuten medan Pär Cederquist kvitterade i den 54:e minuten och nu gick Värnamo för tre poäng. Som såg ut att bli en, men som blev noll då Simon Alexandersson iskallt gjorde 2-3 i matchens sista skälvande sekunder.

- Vi började jättebra. Sedan verkar det som om alla tar semester. Vi trodde kanske det skulle gå lätt efter 2-0. De är bättre än oss i andra halvlek och 2-2 hade inte känts helt fel, men nu blev det som det blev, sa en lyckligt matchvinnare efter säsongens sjätte, sjunde och åttonde mål.

Degerfors-Frej 3-1

Tre mål på elva minuter innebar 3-0 för Degerfors och trots att Frej reducerade före pausvilan kunde gästerna aldrig ta i fatt underläget. Därmed ligger Degerfors tryggt mitt i tabellen medan Frej ligger kvar på negativ kvalplats.

- Vi fick det första målet, vilket är jätteviktigt i en sådan här match. Det ger oss energi och när det ramlar in två mål till ganska snabbt gav det oss möjlighet att kontrollera matchen på ett bra sätt, summerade Degerfors tränare Stefan Jacobsson.

Erik Björndahl inledde av avslutade Degerfors målkavalkad i 23:e respektive 33:e minuten. Kevin Adrian Wrights mål efter en halvtimma innebar 2-0. Martin Falkeborns reducering kom i den 41:a minuten.

Gefle-Varberg 2-2

Ett självmål, en straff, två utvisningar, en kvittering på tilläggstid – det hände en hel del när Gefle och Varberg tog var sin poäng. Det innebär att Gefle tar sommarlov på nedflyttningsplats som nästjumbo, medan Varberg ligger på negativ kvalplats, två poäng mer än Gefle.

Varberg fick en drömstart med mål redan i andra minuten, men det var ingen Varbergsspelare som gjorde det utan det var ett självmål från Gefles Netan Sansara efter en missuppfattning med egna målvakten. Ett nytt hemmamål i den 23:e minuten innebar 1-1 och det var Piotr Johansson som gjorde det från straffpunkten.

Andra halvlek var bara sju minuter gammal när Varbergs Albert Ejupi fick sitt andra gula kort, med utvisning som följd. Trots en man mindre gjorde Perparim Beqaj 2-1 för Varberg i den 80:e minuten. Två minuter in på tilläggstiden kvitterade Jonas Lantto och precis innan slutsignalen fick Leo Bengtsson sitt andra kort, med utvisning som följd.

Sextonde omgången avgörs 28-31 juli.

Samtliga matcher visas i C More/Sportkanalen.

Larne Wallisson

Serier - senaste