Group 2 Copy 19Link
Nickduell mellan Helsingborg och Falkenberg förra året.

Falkenberg-Helsingborg i ren seriefinal nästa omgång

Med en omgång kvar av Superettans vårprogram toppar Falkenberg fem poäng före Helsingborg. Falkenberg gjorde ett miniryck tack vare 2-0 i Degerfors. Helsingborg vann också, Athletic Eskilstuna kryssade medan Halmstads BK och Örgryte förlorade.

I sista omgången inför uppehållet väntar en ren seriefinal mellan Falkenberg och Helsingborg. Fyran Eskilstuna tar emot femman Örgryte medan det stundar exallsvenskt möte i Jönköping då Halmstad gästar. Tre läckra godbitar!

Omgångens matcher

Örgryte-Jönköping 1-2
Det blev ett tidigt mål på Gamla Ullevi då Örgrytes kapten Daniel Paulson gjorde 1-0 redan i den sjunde minuten på Diego Montiels passning. Ett resultat som stod sig halvleken ut och nu låg ÖIS trea i tabellen, före Halmstad och Eskilstuna...

Men det skulle bli ändringar och för ÖIS till det sämre. Jönköping visade nämligen både styrka och moral och vände underläge till seger genom mål av Alexander Jallow i den 68:e minuten och inhopparen Amir Al-Ammari i den 76:e minuten. Då hade Al-Ammari bara varit på planen i fem minuter. För Jönköping innebär vinsten att man lägger sig mitt i tabellen. För Örgryte var det femte raka utan vinst.

- Vi gör en bra första halvlek, har bra kontroll och chans att göra fler mål. I andra halvlek är J-Södra bäst, vi sämre. Jag tycker ändå vi förtjänar en poäng, summerade Örgrytes tränare Thomas Askebrand i C More.

Och så här sa matchhjälten Amir Al-Ammari efter sitt första mål i den gröna J-Södratröjan.

- Jag ropar på bollen, får den och sen är det bara att lägga in den.

Degerfors-Falkenberg 0-2
Falkenberg tog en ny tung bortaseger då det blev 2-0 i Degerfors efter mål i andra halvlek av Chisom Egbuchulam och Karl Söderström och nu toppar gulvita FFF tabellen, fem poäng före västkustrivalen och storebror Halmstads BK.

- I första halvlek blev vi rejält utspelade, men klarade 0-0. Efter paus får vi en drömstart med tidigt mål. Sedan har vi tur att Degerfors missar en straff och att Hampus, vår målvakt, räddar oss flera gånger. Vi visar en härlig fighting spirit och jag är oerhört tacksam över de tre bortapoängen, summerade Falkenbergs tränare Hasse Eklund.

Andra halvlek var bara fyra minuter gammal när Chisom Egbuchulam gjorde 0-1 på en målvaktsretur efter skott från Anton Wede. Knappt tio minuter senare sköt Sargon Abraham en straff i stolpen. Efter chanser från båda håll punkterade Kalle Söderström matchen då han gjorde 0-2 i den 89:e minuten på Christoffer Carlssons framspelning.

Brage-Halmstad 3-2

Halmstads Kosuke Konishita och Brages Robbin Sellin i duell.
Halmstads Kosuke Konishita och Brages Robbin Sellin i duell.

- Det är en fantastisk skön känsla att vinna. Vi möter en bra motståndare som ligger i fas och har medvind. Vi tar tre poäng på hemmaplan. Som sagt, fantastiskt skönt.

Så glad var Brages tränare Klebér Saarenpää efter nykomlingens 3-2 mot Halmstads BK, som för gästernas del innebar att sviten på tio raka utan förlust sprack och att man tappade andraplatsen. Plus att skillnaden mellan HBK och Brage nu endast är tre poäng.

Brage fick en smakstart med mål redan i andra minuten genom Marcus Astvald som rann igenom HBK:s försvar. Sedan blev det tre mål inom åtta minuter. 1-1 (20) Kosuke Konshita, 1-2 (22) Marcus Mathisen, 2-2 (27) Anton Lundin. För Marcus Mathisen tog matchen slut redan i efter första halvlek, då han i 45:e minuten drog på sig sin andra varning med utvisning som följd.

I andra halvlek dominerade Brage spelmässigt med en man mer och Robbin Sellins 3-2 i den 62:a minuten blev också slutresultatet.

- Vi hade en bra chans att göra 3-3, men man vinner inte bortamatcher om man släpper in tre mål. Vi gör två mål och då tycker jag vi ska vinna. Nu blev det som det blev och vi får ladda om, menade HBK:s tränare Igor Krulj.

Öster-AFC Eskilstuna 0-0
Östers sista hemmamatch på naturgräs slutade mållös och därmed har Athletic Eskilstuna hållit nollan i tio av sina 14 matcher och endast släpp in sju mål. Starka papper och ett gott betyg till försvaret och målvakten Gianluca Curci, som svarade för en vass räddning på tilläggstid då Österanfallaren David Johanesson kom fri och testade med ett skott.

- Det var två lag som ville spela fotboll. Eskilstuna är seriens mest spelskickliga lag och jag tycker det var starkt av oss att ta en rättvis poäng, sa Östertränaren Christian Järdler på presskonferensen.

- Öster kom med gott självförtroende och god form och vi visste vad som väntade. Matchen kunde ha slutat lite hur som helst. I det stora hela är jag nöjd med en poäng, sa Eskilstunas tränare Nemanja Miljanovic.

Helsingborg-Värnamo 1-0
På papperet och på de flestas tipskuponger en säker etta – topplaget HIF mot jumbon Värnamo. Och visst blev det en hemmaseger, men bara med 1-0 inför 6 297 åskådare på Olympia. Det var Darijan Bojanic som sköt en frispark direkt i mål i den 57:e minuten. Därmed har Bojanic gjort mål på frispark i de tre senaste matcherna. Imponerande! HIF pressade för ytterligare mål där Arni Bjarnason var närmast, men 1-0 stod sig tiden ut.

- Vi blandar och ger. Det är inte bra. Men vi vinner. Det är bra. Totalt har jag gjort tio poäng på 14 matcher, men jag vill gärna höja min prestation, summerade segerskytten i klubbens interna tv.

HIF-tränaren Per-Ola Ljung:
- Det var inte vackert, men vi hjälps åt och till sist vinner vi. Vi slet och kämpade och vi vann. Skönt med tre nya poäng på kontot.

Norrby-Landskrona 1-0
Tiden rann iväg och 476 åskådare på Borås Arena var inställda på ett mållöst resultat, då inhopparen Alen Krasnici slog till på volley i den 87:e minuten och gjorde 1-0 på Nino Osmanagics vänsterinlägg. Landskrona hade två heta kvitteringschanser, men Mergim Kraniqi höll nollan.

- En riktigt härlig vinst. Skönt att vi kunde bjuda vår publik på en trepoängare, sa segerskytten på klubbens hemsida.

Segern var Norrbys tredje på de fyra senaste matcherna. För Landskrona var det årets sjunde förlust och nykomlingen har bara en seger på de nio senaste.

- Jag har svårt att uttrycka mina känslor just nu, sa Landskronas skyttekung Sadat Karim till Sydsvenskan efter uddamålsförlusten.

Varberg-GAIS 2-2

Teddy Bergvist jublar.
Teddy Bergqvist jublar efter 2-2.

Efter en mållös första halvlek blev det fyra mål i västkustderbyt på Påskbergsvallen. Det kunde ha blivit mål även före paus, men hemmamålvakten Matthew Pyzdrowski höll Varberg kvar i matchen.

I den 66:e minuten sköt Edin Hamidovic in GAIS första mål på halvvolley. Glädjen blev kortvarig då Albert Ejupi kvitterade minuten senare. GAIS tog åter ledningen. Nu genom Jesper Westermark i den 72:a minuten. I den 77:e minuten gjorde Varberg ett trippelbyte. In kom bland annat Teddy Bergqvist som fyra minuter senare sköt ett skott som ändrade riktning på en GAIS-are och ställde målvakten Damir Mehic. 2-2 och fler mål blev det inte.

- Vi äger inte vårt egna straffområde, sa Jesper Westermark besviket i GAIS interna tv.

Frej-Gefle 0-0
Frej tog poäng i fjärde raka matchen i en mållös tillställning mot Gefle som ligger kvar under nedflyttningsstrecket. Frej har samma poäng som Landskrona i den tajta negativa streckstriden.

Första halvlek var temposvag och chansfattig. I andra halvlek skapade båda lagen flera chanser, men Hampus Elgan och Viktor Frodig höll sina nollor där den sistnämnde svarade för matchens sista räddning då Frejs inbytte Kostas Stavrothanasopoulos sköt ett hårt skott som Frodig klistrade.

Femtonde omgången avgörs 30 juni-2 juli.
Samtliga matcher visas i C More/Sportkanalen.

Larne Wallisson

Serier - senaste