Group 2 Copy 19Link
Spelare i Halmstad jublar.

Halmstads BK veckans stora vinnare

Falkenberg blev första lag att nå 30 poäng, detta efter 3-1 borta mot exallsvenska Jönköpings Södra. För formstarka Halmstads BK blev det en fin vecka med segrar mot toppkonkurrenterna Helsingborg och Eskilstuna. För Helsingborg blev veckan mindre bra - förlust i Halmstad och bara oavgjort i Varberg. 13 omgångar är spelade och det är ovisst i såväl toppen som i botten.

Varberg-Helsingborg 3-3
Det var ett taggat Helsingborg som reste längs västkusten till ett Varberg som inte haft marginalerna med sig på slutet. Helsingborg ville revanschera sig efter förlusten i Halmstad. Varberg kom från fem raka uddamålsförluster. Hur det gick? Jo, 3-3.

Varberg fick en smakstart med mål redan i tredje minuten genom Joel Palmqvist och halvlekens andra mål var psykologiskt viktigt då Perparim Beqaj gjorde det tre minuter före pausvilan. 2-0 till Varberg. Var det avgjort redan?

Nej, andra halvlek blev målrik och när Max Svensson reducerade i den 57:e minuten blev det nerv på Påskbergsvallen. Nu svarade Varberg nästan direkt med 3-1 genom Joakim Lindner. Hemmaglädjen blev dock kortvarig då HIF:s Darijan Bojanic sköt en frispark direkt i mål. I den 70:e minuten byttes Andreas Landgren in. Elva minuter senare hade han kvitterat. Nu stod det 3-3 och matchen vägde. Men det blev inga fler mål och precis som i fjol slutade det 3-3.

- En klassisk hawaii-match. Det handlar om små detaljer som vi borde ha gjort bättre. Det kommer att gräma mig att vi inte vann, menade 3-3-målskytten Andreas Landgren i C More.

Halmstad-Athletic Eskilstuna 2-1
Vilken vecka för Halmstads BK! Först 2-1 mot Helsingborg i den uppskjutna matchen från premiäromgången. Sedan samma resultat mot formstarka Athletic Eskilstuna. Två resultat som gör att HBK på allvar konkurrerar om de allsvenska platserna.

Mot Eskilstuna visade HBK stor moral då man vände underläge till seger efter mål av Jonathan Svedberg i den 19 minuten och Höskuldur Gunnlaugsson efter en timma, på Svedbergs passning. Sourab Tsiskaridze gav Eskilstuna ledningen efter sju minuter. Därmed har HBK tio raka matcher utan förlust medan Eskilstunas förlustfria svit stannade vid just tio matcher.

- Vi spelade bra i dag. En gedigen laginsats. Vi har spelat tre matcher på en vecka och tagit sju poäng och vunnit mot toppkonkurrenterna vilket är bevis på att vi är på rätt väg och att spelet utvecklas åt rätt håll, sa HBK:s tränare Igor Krulj på klubbens hemsida.

Jönköping-Falkenberg 1-3
Det regnade och åskade på Stadsparksvallen och matchen sköts upp i tio minuter, men när den väl kom igång regnade det också mål. Och vackra sådana. Speciellt från gästernas Erik Pärsson och Christoffer Carlsson vars 0-1 respektive 1-2 gjordes på volley.

Pärssons 0-1 kom redan i den fjärde minuten på Tobias Englunds inlägg och resultatet stod sig halvleken ut. Jönköping kvitterade i den 68:e minuten då inhopparen Jesper Svenssons skott ändrade riktning på ett FFF-ben. Tio minuter senare kom gästernas andra volleymål då Christoffer Carlsson klippte till direkt på Erik Pärssons passning. I 87:e minuten fastställde Robin Östlund slutresultatet. Därmed har både Östlind och Pärsson gjort sex mål var.

- Jag är jätteglad över tre poäng i en svår bortamatch. Vi har olika målskyttar som kan kliva fram när det behövs, sa tränaren Hasse Eklund på klubbens hemsida.

GAIS-Degerfors 1-1
En poäng var i en match där Degerfors började bäst, men där GAIS tog över både spel- och chansmässigt. Degerfors tog ledningen redan i den sjunde minuten då Christoffer Wiktorsson nickade in Christos Gravius frispark. Ajdin Zeljokovic kvitterade i den 56:e minuten och här var det Aiden Harvey som stod för passningen. GAIS hade chanser att göra ytterligare mål, men Degerfors redde ut pressen och 1-1 stod sig tiden ut.

- Så som matchen blev får vi vara nöjda med resultatet, menade Degerfors kapten Christoffer Wiktorsson efter sitt första mål sedan oktober 2016, enligt nwt.se

Värnamo-Frej 1-2
Trots att Frej spelade med en man mindre från den 34:e minuten blev det seger och full pott på Finnvedsvallen där Värnamo dras allt djupare ner i seriens bottenträsk. Det var Marcus Hansson som fick rött kort när han drog ner Pär Cederquist med straff som följd och rutinerade Cederquist gjorde inget misstag från elvameterspunkten vilket betydde 1-1.

Nsima Peter gav Frej ledningen i den tredje minuten och andra halvlek vara inte ens två minuter gammal när Martin Falkeborn placerade in 2-1 för gästerna. Värnamo jagade en kvittering, men Frej höll undan och med endast en förlust på de sex senaste får lagen ovanför det negativa kvalstrecket se upp. Frej är på G.

Landskrona-Brage 1-2
Nykomlingsmötet på Landskrona IP slutade med seger för nykomlingen från norr, vilket var årets femte trepoängare. Det stod 1-1 i paus efter sena mål av Brages Robbin Sellin och hemmalagets Monday Samuel i den 38:e respektive 41:a minuten. Anton Lundin gav Brage ledningen i den 58:e minuten efter en hörna och resultatet stod sig tiden ut, trots en intensiv BoIS-press.

- Känslan var att vi skulle reda ut det. Försvaret fungerade bra med målvakten. Jag kände att det skulle gå vägen, sa Brages tränare Bernhard Brcic efter segern på klubbens hemsida.

Örgryte-Norrby 1-2
Örgryte hade förlustnollan intakt på hemmaplan och det var nog inte många som trodde att Norrby skulle spräcka den, men så blev det. Boråslaget grundlade segern i första halvlek genom mål av Jonathan Azulay efter en kvart och Adam Eriksson minuten före pausvilan.

- Vi gör en riktigt dålig första halvlek. Vi gör inte det vi pratade om innan matchen och då blir det som det blir. Andra halvlek blev bättre, men det räckte ändå inte riktigt, summerade inhopparen Jesper Jörnvik på klubbens hemsida.

Det var Jörnvik som spelade fram till Jacob Ericssons reducering i den 73:e minuten.

- I dag utstrålade vi precis det som Norrby står för – hjärta hela vägen. Vi gör en oerhört stark insats, sa Norrbys anfallare Hugo Svensson i klubbens intern-tv.

Gefle-Öster 2-4
Öster visar stigande form och kunde för första gången i år följa upp en seger med en seger då 3-0 hemma mot Norrby följdes upp med 4-1 borta mot Gefle – sju mål på två matcher. Simon Helg, nyförvärvet från Åtvidaberg, har gjort mål i båda matcherna.

- När Stefan Karlsson slog ett fantastiskt inlägg var det bara att sätta pannan till, kommenterade Helg sitt 2-0-mål till smp.se

Lika viktig var hans passning till David Johannesson som fastställde slutresultatet i den 60:e minuten.

Målens historia på Gavlevallen: 0-1 (11) Dragan Kapcevic, 0-2 (26) Simon Helg, 1-2 (35) Jesper Florén, 1-3 (39) Mattias Pavic, 2-3 (58) Anton Kralj, 2-4 (60) David Johannesson.

För nästjumbon Gefle, som möter Frej borta på söndag, var det nionde raka utan vinst. Öster får bekänna färg sin nästa match då topplaget Athletic Eskilstuna gästar Myresjöhus Arena. Den matchen spelas också på söndag.

Fjortonde omgången avgörs 24-26 juni.
Samtliga matcher visas i C More/Sportkanalen.

Larne Wallisson

Serier - senaste