Här är truppen som åker till P17-EM

Läs på om spelarna som åker ned till Israel och P17-EM. En genomgång av Sveriges samtliga 21 spelare i truppen.

Guide: P17-EM 2022 (PDF)

Citat från assisterande tränaren Christan Fagerhov.

 Namn
Födelsedatum, position, klubb, moderklubb, landskamper, tröjnummer

Målvakter

Elis Bishesari

Elis Bishesari
2005-05-19 | MV | IF Brommapojkarna | Hässelby SK | 9/0 | #1

”En atletisk målvakt som är både explosiv och reaktionssnabb, bra i speluppbyggnaden.”

Vaktade det svenska målet samtliga 540 minuter i EM-kvalet, med det är han den enda spelaren i truppen som spelade samtliga minuter. Höll tre nollor, endast Tyskland, Italien och Bulgarien höll fler nollor i kvalet. Lirar till vardags i P19-Allsvenskan med sitt BP. Vann P16-SM 2020.

Filip Sidklev

Filip Sidklev
2005-03-12 | MV | IF Brommapojkarna | IFK Lidingö | 2/0 | #12

” En målvakt som är duktig i inläggssituationer, bra i speluppbyggnaden”

Inledde sin fotbollsresa i moderklubben IFK Lidingö där han spelade fram till 13-årsåldern då han anslöt till BP:s ungdomsverksamhet. Nu har han klättrat upp till klubbens P19-lag. Var med och vann både Gothia SEF Trophy 2019 och SM-guld i P16-klassen 2020. Har varit iväg och testat med Juventus akademi.

Casper Andersson

Casper Andersson
2005-06-24 | MV | Kalmar FF | Rödeby AIF | 0/0 | #23

”En målvakt som är duktig i djupledsspelet och på att göra det svårt för motståndaren i avslutssituationer, bra i speluppbyggnaden.”

Började spela fotboll i den talangfulla P05-kullen i Rödeby AIF som är moderklubben. Tog sedan steget till Kalmar FF:s akademi. Tidigare i år skrev han på sitt första A-lagskontrakt och har suttit med på bänken vid flera matcher i Allsvenskan i år. Spelar till vardags i Kalmars P19-lag.

Backar

Elison Makolli

Elison Makolli
2005-01-10 | HB | Malmö FF | IF Limhamn/Bunkeflo | 10/0 | #2

” Följsam och atletisk ytterback som har stor löpstyrka. Defensivt skicklig i både luftspelet samt en-mot-en-spelet. Kan även användas som innerback.”

Mångsidig back som spelar ute till höger i landslaget, men som även kan spela centralt. Var en av fyra spelare som startade samtliga sex matcher i EM-kvalet. Totalt blev det 508 minuter, endast två spelare lirade fler minuter i kvalet. Spelar till vardags i P19-Allsvenskan med sitt Malmö FF.

André Alvarez Perez

André Alvarez Perez
2005-03-23 | MB | Malmö FF | BK Olympic | 9/1 | #3

” Följsam innerback och stark i defensiva en-mot-en-situationer. Skicklig på att ta fram boll och har ett bra passningsspel, kort som långt.”

Spelskicklig mittback som startade i fyra av sex matcher i EM-kvalet. Debuterade i Malmö FF:s A-lag i en träningsmatch under försäsongen tidigare i år, men spelar vanligtvis i P19-Allsvenskan. Stod för ett vackert mål i EM-kvalgenrepet mot Estland i februari, hans första i den blågula landslagsdressen.

Edvin Tellgren

Edvin Tellgren
2005-01-19 | MB | IFK Norrköping | IFK Kumla | 10/1 | #4

” Duellstark mittback med ett mycket bra huvudspel. Har ett bra tillslag på bollen i sitt långa passningsspel. Är väldigt stark på både defensiva och offensiva fasta situationer.”

Den spelaren i truppen med mest erfarenhet från seniorfotbollen. Under säsongen 2020 gick den då 15-årige Tellgren från P16- till A-laget i Karlslunds IF. Totalt blev det 14 matcher och ett mål för den reslige mittbacken i Division 1. I fjol gjorde han sju matcher i Division 2 innan flyttlasset gick till IFK Norrköping och Allsvenskan där han debuterade i fjol mot Degerfors IF. Startade i hälften av matcherna i EM-kvalet. 

Matteo Perez Vinlöf

Matteo Perez Vinlöf
2005-12-18 | VB | Bayern München | Hässelby BK | 10/0 | #5

” Ytterback med stor styrka i sitt offensiva spel. Tar sig ofta förbi sin motståndare i en-mot-en-situationer samt kommer ofta runt på sin kant och bidrar med både inspel och inlägg. Har även utvecklat sitt defensiva en-mot-en-spel senaste tiden.”

Offensiv vänsterback som startade i fyra EM-kvalmatcher och gjorde en assist. Vann SM-guld med BP:s P16-lag 2020 innan han lämnade för Hammarby IF. I början av året var det dags för en ny flytt, denna gång till Tyskland och storklubben Bayern München. Född 18 december 2005 och är därmed yngst i den svenska EM-truppen.

Gottfrid Rapp

Gottfrid Rapp
2005-08-13 | HB | IF Elfsborg | Svenljunga IK | 8/0| #13

” Ytterback som även kan användas som yttermittfältare. Stor löpstyrka och är även stark i sitt en-mot-en-spel. Tar sig gärna runt på kanten för att bidra med inspel och inlägg.”

Kantspelare som i landslaget används som ytterback, men som i klubblaget håller till lite högre upp i banan. Har inlett årets säsong med åtta mål på lika många matcher i P17-laget, har nu även debuterat i P19-Allsvenskan. Gjorde tre inhopp under EM-kvalet.

Fredrik Nissen

Fredrik Nissen
2005-03-28 | MB | IF Brommapojkarna | IF Brommapojkarna | 11/3 | #14

” Följsam innerback med ett starkt huvudspel. Skicklig på att ta fram boll och har ett bra passningsspel, kort som långt. Kapten som är pådrivande och skicklig i sitt positionsspel.”

Målfarlig mittback som är bra på huvudet. Slog till med ett äkta hattrick direkt i första EM-kvalmatchen mot Litauen som besegrades med hela 8-0. Bar kaptensbindeln vid tre av matcherna i EM-kvalet. Har gått hela vägen från knatteskola till ett A-lagskontrakt med BP. Har suttit med på bänken i Superettan i år. SM-guld i P16-klassen 2020.

Alexander Hughes

Alexander Hughes
2005-02-28 | VB | Malmö FF | BK Vången | 10/0 | #15

” Ytterback med styrkor i det offensiva spelet, fint tillslag och löpstark. Kan även användas högre upp i planen.”

Kantspelare som kan spela både som ytter och som ytterback. I landslaget används han som vänsterback där han gjorde två starter och två assist under EM-kvalet. Återvände i fjol till Malmö FF från Trelleborg, lirar i P19-Allsvenskan.

Mittfältare/Forwards

Kasper Karlsson

Kazper Karlsson
2005-03-21 | CM | Halmstads BK | BK Häcken | 11/0 | #6

” En innermittfältare som har stor arbetskapacitet. Vinner ofta bollen och förlorar sällan den. Duellstark spelare som gör sina medspelare bättre på grund av hans goda speluppfattning.”

Lirade samtliga minuter i EM-kvalet fram till sista matchen som han missade. Var lagkapten vid två av matcherna. En stark central mittfältare som tidigare i år debuterade i Superettan när han startade premiären för sitt Halmstads BK, har sedan fått speltid i de efterföljande omgångarna också. Har Patrik ”Paka” Karlsson-Lagemyr som farbror.

Taha Ayari

Taha Ayari
2005-05-10 | YM | AIK | Råsunda IS | 11/3 | #7

” Offensivt lagd mittfältare/forward som ofta är inblandad i mål genom sitt passningsspel samt viljan att komma till avslut. Fint tillslag med sin högerfot.”

En kreativ yttermittfältare som startade i fyra av de sex matcherna i EM-kvalet och stod för ett mål och två assist. Vann SM-guld med AIK:s P17-lag i fjol och i år kom A-lagsdebuten i en träningsmatch. Lillebror till Yasin Ayari som spelar i AIK:s A-lag och har gjort flera landskamper med P03-landslaget.

Marco Olsson Valdés

Marco Olsson Valdés
2005-01-02 | CM | IF Brommapojkarna | IF Brommapojkarna | 12/0 | #8

” Väldigt stark passningsspelare som har god offensiv speluppfattning. Fin teknik och väldigt bra tillslag vilket gör att han är ett hot både på fasta situationer och med sitt skott i spelet. Förbättrar även hela tiden sitt defensiva spel.”

En av fyra spelare i truppen som startade samtliga sex matcher i EM-kvalet där den centrala mittfältaren stod för en assist. Har gjort flest landskamper bland spelarna i truppen, tolv stycken. Lirar till vardags i P19-Allsvenskan med BP, men skrev i dagarna på för danska Århus som han ansluter till i sommar. Äldst i truppen då han är född 2 januari.

Emmanuel Tannor

Emmanuel Tannor
2005-01-12 | FWD | Parma | Kållered SK | 11/2 | #9

” Fysiskt stark spelare som ofta är på plats i straffområdet. Även stark i sitt felvända spel som bollmottagare. Tar sig ofta till avslut.”

Forward som startade fyra matcher i EM-kvalet där han bar kaptensbindeln i kvalpremiären mot Litauen. Antecknades för ett mål och en assist under kvalet. Gick från Kållered SK till IFK Göteborgs akademi där han spottade in mål. Inför fjolårssäsongen flyttade han ner till Italien och Parma där han har fortsatt att leverera mål. I Parma har han även Djoseph Bangala som lagkompis.

Jardell Kanga

Jardell Kanga
2005-12-13 | FWD | Bayer 04 Leverkusen | AFC United | 9/3 | #10

” En forward som ofta tar sig till avslut och har en väldigt fin teknik, även väldigt bra på att kombinera. Men är lika stark defensiv med en stor skicklighet i sitt presspel.”

Startade samtliga sex matcher i EM-kvalet, missade endast fem minuter vilket innebär att Kanga är den utespelaren som spelade allra mest. Stod för tre mål och två assist och med sina fem poäng vann han den interna poängligan i kvalet. Debuterade i Division 1 med BP i fjol där han gjorde fem mål på 22 matcher som 15-åring. Blev klubbens yngsta målskytt någonsin i fjol. I början av 2022 värvades han av tyska Bayer Leverkusen.

Malïk Mokédé

Mallïk Mokédé
2005-02-09 | FWD | Örebro SK | Karlslunds IF | 5/1 | #11

” En irrationell spelare med en stor snabbhet. Kan spela både forward och yttermittfältare. Gillar att utmana och tar sig ofta förbi sin motståndare en-mot-en. Är även uthållig vilket medför att även hans defensiva egenskaper är starka.”

Debuterade i P05-landslaget i slutet av februari och redan i andra landskampen hamnade han i målprotokollet i en träningslandskamp mot Estland. Forwarden gjorde därefter en start och två inhopp i EM-kvalets Elite Round där han även noterades för en assist. Gjorde sex matcher i Division 2 för Karlslunds IF i fjol, under våren skrev han på för Örebro SK där han lirar med P19-laget.

Ludwig Malachowski Thorell

Ludwig Malachowski Thorell
2005-02-25 | YM | IF Brommapojkarna | IF Brommapojkarna | 11/1 | #16

” Väldigt bra passningsspelare med fin teknik. Har utvecklat sitt defensiva spel och har en god speluppfattning. Används som yttermittfältare och gör en del poäng med sin fina högerfot och sitt kombinationsspel.”

En bollskicklig och teknisk offensiv mittfältare som kan spela både på en kant och centralt. Har gått från knatteskolan hela vägen till ett A-lagskontrakt i BP. Lirar i P19-Allsvenskan där han debuterade redan förra året. Startade två matcher och hoppade in i tre under EM-kvalet där han även stod för en assist. Vann SM-guld med BP:s P16 säsongen 2020.

Djoseph Bangala

Djoseph Bangala
2005-01-30 | CM | Parma | Hammarby IF | 6/0 | #17

”En spelare med en stor bredd i sitt spel vilket medför att han kan användas på fler positioner. Spelar oftast innermittfältare där han är duellstark samt har fin teknik.”

Allroundspelare som i landslaget främst används som central mittfältare, men kan även spela längst fram som anfallare. Lämnade i fjol AIK:s P16-lag för Parmas akademi där även Emmanuel Tannor återfinns. Startade den sista EM-kvalmatchen mot Lettland och gjorde även tre inhopp under kvalet.

Leonardo De Oliveira

Leonardo de Oliveira
2005-02-08 | FWD | FC Famalicao | IFK Österåker | 3/2 | #18

” Målfarlig forward som har sin styrka i sina avslut samt vara bra positionerad. Är även stark i kroppen vilket gör att han är bra som bollmottagare.”

Stor och stark anfallare som lämnade AIK för Porto redan som tolvåring, men spelar numera för Famalicaos akademi där han denna säsong snittar ungefär ett mål per match. Blev för första gången uttagen till P05-landslaget tidigare i år och slog till med mål i sina två första träningslandskamper mot Estland. Startade sedan i 2-0-vinsten mot Schweiz i EM-kvalet.

Malte Wester

Malte Wester
2005-09-17 | CM | IF Elfsborg | Djurgårdens IF | 3/0 | #19

” En spelare med stor bredd i sitt spel på grund av fin spelförståelse.  Uthållig med fin vänsterfot, även bra i sitt positionsspel som medför att han kan användas på flera positioner.”

En central mittfältare som i fjol lämnade Stockholm och Djurgårdens IF för att flytta till Borås och IF Elfsborg. Lirar i klubbens P17- och P19-lag, där han bär kaptensbindeln i det förstnämnda laget. Sköt Elfsborg till final i Ligacupens P17-klass med två mål i semin mot Mjällby tidigare i maj. Tre landskamper på kontot, gjorde ett inhopp i storvinsten mot Litauen i EM-kvalet.

Alex Lindelöv

Alex Lindelöv
2005-01-29 | CM | Västerås SK | Gideonsbergs IF | 5/1 | #20

” En allround spelare som kan användas i flera positioner. Stark i duellspelet och skicklig på att göra sig rättvänd. Jobbar väldigt hårt och är ofta bra positionerad vilket medför att han även gör en del poäng.”

Landslagsdebuterade så sent som i slutet på februari i år och gjorde mål direkt i träningslandskampen mot Estland. Därefter fick han hoppa in i samtliga tre matcher i Elite Round i EM-kvalet. En mångsidig mittfältare som har gått från P17-laget direkt till spel i Superettan där han har debuterat för sitt Västerås SK i år.

Guide: P17-EM 2022 (PDF)

Nationella partners