Fem spelare att hålla koll på vid P17-EM

Thierry Henry, Gianluigi Buffon, Cristiano Ronaldo, Andrés Iniesta, Erling Braut Haaland…listan över storspelare som har lirat P17-EM kan göras lång. I artikeln nedan kan du läsa om några av guldkornen i årets upplaga av P17-EM.

Bilden: 16 lag gör upp om EM-titeln.

Paul Wanner | 2005 | Mittfältare | Tyskland
Blev Bayern Münchens yngsta spelare i Bundesliga någonsin när han i fjol debuterade, 16 år och 15 dagar gammal, nästyngst någonsin i ligan.. Har gjort totalt fyra inhopp i Bundesliga. Kan spela både som tia och som ytter.

Mathys Tel | 2005 | Yttermittfältare | Frankrike
Debuterade i Ligue 1 i höstas och blev därmed Rennes yngsta spelare någonsin i ligan med sina 16 år och 110 dagar. Därmed tog han över rekordet från Eduardo Camavinga som i dag lirar i Real Madrid. Yttern gjort sex matcher i Ligue 1.

Dario Essugo | 2005 | Central mittfältare | Portugal
Defensiv mittfältare som i fjol blev den yngsta spelaren i Sporting Lissabons historia att lira i ligan. Därefter blev han även klubbens yngsta spelare i Champions League och den åttonde yngsta spelaren någonsin i turneringens historia.

Antoni Milambo | 2005 | Mittfältare | Nederländerna
Mittfältare från Feyenoord som förra året blev klubbens yngsta spelare någonsin i en tävlingsmatch när han byttes in i Europa Conference League när han var 16 år och 131 dagar. Georginio Wijnaldum hade rekordet tidigare.

Aleksandar Stankovic | 2005 | Central mittfältare | Serbien
Pappa heter Dejan Stankovic och hade stora framgångar med Inter och Lazio och gjorde 103 landskamper för Serbien. Precis som pappa är Aleksandar innermittfältare och lirar för Inter. I Frankrike hittar vi en till spelare med en känd pappa, Elyaz Zidane, son till en viss Zinedine.

Guide: P17-EM 2022 (PDF)

Nationella partners