Cuplottning på söndag

På söndag lottas grupperna i Svenska Cupen för såväl damer som herrar. Totalt 48 klubbar (16+32) från Trelleborg i söder till Piteå i norr kommer med extra stort intresse att följa lottningen som sänds direkt hos Fotbollskanalen. Bland herrarna sticker fyra klubbar från division 2 ut lite extra.

Bilden: Mallbacken och Ängelholm är två av lagen som med spänning inväntar söndagens lottning av gruppspelet i Svenska Cupen.

Men låt oss börja med damerna där samtliga 16 klubbar spelat i OBOS Damallsvenskan eller Elitettan under året. För damallsvenska femman Vittsjö och tian AIK blir det dock inget gruppspel – utslagna av Jitex respektive Brommapojkarna.

Notabelt är också att damallsvenska jumbon och nedflyttade Växjö slagit ut Elitettans tvåa och till Allsvenskan uppflyttade IFK Kalmar samt att Elitettans jumbo och nedflyttade Bollstanäs SK slagit ut Elitettans fyra IK Uppsala. Utslagna från Elitettan är också Lidköping, Morön och Norrköping.

Brommapojkarna är värda en eloge efter dubbla framgångar för såväl damerna som herrarna. Damlaget, alltså vidare i cupen, blev också trea i Elitettan och därmed spel i OBOS Damallsvenskan 2022. Herrlaget, också vidare i cupen, vann Ettan Norra och därmed spel i Superettan 2022.

I cupen tog BP en fin skalp då de besegrade allsvenska Östersund, tillika cupmästare 2016/17 efter finalseger mot IFK Norrköping, 4-1. För Östersund blev det en dyster säsong då man också trillade ur Allsvenskan.

Hur har då de fyra klubbarna från division 2 tagit sig vidare till vårens gruppspel? Jo, enligt följande:

Ytterhogdals IK, femma i division 2 Norrland, slog ut Superettans Vasalund med 3-2 efter mål av Bilal Sesay, 2 och Jakob Gottberg. Efter segern sa klubbens ordförande Leif Nilsson på klubbens hemsida:

– Jag var lite brydd när vi fick veta att vi skulle möta Vasalund. De trodde nog det skulle vara en enkel match, men nu var det ett jäkla väder med 9-10 grader, regn och tungsprungen naturgräsplan. Sen var de nog inte medvetna om hur bra vi är.

Skiljebo SK, fyra i division 2 norra Svealand, slog ut Superettans Jönköpings Södra med 3-1 efter mål av Philip Özer, Stefan Stojanović och Mohamud Abdulkadir Abshir. Efter segern sa tränaren Patrik Dandanell till P4 Västmanland:

– Det är häftigt på många sätt och jag är så glad för grabbarna.

Ängelholms FF, etta i division 2 västra Götaland, slog ut Superettans Norrby med 3-2 efter förlängning efter mål av Carl Norberg, 2 och Anton Kinnander. Efter segern sa tränaren Roar Hansen nöjt:

– En seger som värmer och som ger inspiration för höstens seriematcher och vinterns träning i väntan på cupens gruppspel.

Eskilsminne, tvåa i division 2 västra Götaland, slog ut stadens storebror Helsingborgs IF med 3-2 efter mål av Josef Getachew, Yonathan Getachew och Emil Åberg. Efter segern sa tränaren Patrik Ingelsten:

– Vi behöver inte be om ursäkt för segern. Även om HIF kanske hade lite mer bollinnehav än vi skapade de inte speciellt mycket. Jag tycker faktiskt att vi skapade fler chanser än de i en ganska jämn match. Jag är jättenöjd med killarna. 

Förutom dessa fyra division 2-klubbar återstår 15 allsvenska klubbar, tio från Superettan och tre från Ettan Norra.

Seedning och lottning

Herrar 

De 16 bästa klubbarna seedas efter aktuell tabellplacering. Den allsvenska sluttabellen ligger till grund för seedningen. Då Östersund slogs ut i andra omgången återstår 15 allsvenska klubbar samt vinnaren av Superettan, IFK Värnamo. 

Den högst rankande klubben (Malmö FF, inför lördagens sista omgång) och den lägst rankade klubben (Värnamo) placeras i samma grupp. Vidare paras 2 och 15 ihop, 3 och 14, etc. Därmed finns det två klubbar i varje grupp. 

Övriga 16 klubbar lottas fritt in i de åtta grupperna med förbehållet att det inte får finnas två klubbar som kvalificerat sig via distriktsplats – Eskilsminne, Brommapojkarna, Sylvia, Skiljebo, Sollentuna, Ytterhogdal och Ängelholm – i samma grupp.

Speldatum för herrarnas gruppspel är 19-20 februari, 26-27 februari och 5-6 mars. Gruppsegrarna går vidare till kvartsfinaler, semifinaler och final där datumen ännu inte är spikade. 

Hammarby är regerande cupmästare.

Damer

Efter tre omgångar i cupformat återstår 16 klubbar. Av årets tolv allsvenska klubbar har Vittsjö slagits ut av Jitex, 1-2 och AIK av Brommapojkarna, 2-3. Vidare från Elitettan är också Umeå, Alingsås, Mallbacken och Bollstanäs. 

Innan seedning och lottning delas klubbarna in i två geografiska grupper, Norra och Södra, enligt följande: 

Norra
Eskilstuna, Hammarby, Djurgården, Piteå, Umeå, BP, Mallbacken och Bollstanäs.

Södra
Rosengård, Häcken, Kristianstad, Linköping, KIF Örebro, Växjö, Alingsås, Jitex.

I varje geografisk zon seedas de två högst placerade klubbarna från årets allsvenska. I norr placeras Eskilstuna och Hammarby i var sin grupp. I söder Rosengård och Häcken. 

Övriga tolv klubbar lottas sedan fritt in i de fyra grupperna, givet de geografiska förutsättningarna. 

Speldatum för damernas gruppspel är 26-27 februari, 5-6 mars, 12-13 mars. Gruppsegrarna går vidare till semifinaler som spelas 19-20 mars. Finalen spelas 26 maj. 

BK Häcken är regerande cupmästare.

Söndagens lottning sänds direkt hos Fotbollskanalen från klockan 19.00. 

Larne Wallisson