Barcelona vinner Champions League-finalen i Göteborg

Barcelona gjorde processen kort med Chelsea i Champions League-finalen på Gamla Ullevi i Göteborg på söndagskvällen. Spanska ligasegraren tog ledningen direkt efter drygt 30 sekunder och gjorde hela fyra mål under första halvleken. Barcelona tog därmed revansch för storförlusten mot Lyon (4-1) i finalen 2019 och vinner klubbens första Champions League-titel efter 4-0 mot Chelsea.

Gamla Ullevi i Göteborg fick under söndagskvällen äran att arrangera den allra första Champions League-finalen i Sverige. På planen skulle engelska ligasegraren Chelsea FC möta spanska diton FC Barcelona när Europas bästa klubblag skulle koras i en direkt avgörande match.

Den på förhand ytterst jämna matchen mellan två otroligt duktiga lag blev dock aldrig så spännande som fotbollspubliken framför TV-apparaterna världen runt hoppats på. Barcelona chockade nämligen Chelsea och visade på stor klass under den första halvleken där man utnyttjade sina lägen och Chelseamisstag på allra mest effektiva sätt. 

Öppningsmålet kom redan efter drygt 30 sekunder när Melanie Leupolz var olycklig och styrde bollen i eget mål för Chelsea. Och Barcelona fortsatte därefter anstormningen och gjorde 2-0 och 3-0 i minut 14 och 21 genom Alexia Putellas och Aitana Bonmati (bilden). 

Norska Caroline Graham Hansen hann också hon noteras i målprotokollet i första halvlek och Barcelona hade kopplat ett järngrepp om titeln i Göteborg under de första 45 minuterna.

I den andra halvleken kunde inte Chelsea resa sig på det sätt som krävdes för att vända på matchen. Både Chelsea och Barcelona skapar några chanser vardera i andra halvlek men några fler mål blev det inte när Barcelona mer eller mindre kontrollerade ut matchen.

Barcelonas chockstart blev avgörande och straffade Chelsea hårt i första halvlek. Matchen slutar 4-0 och Barcelona tituleras som Champions League-mästare för första gången i klubbens historia - i första finalen på svensk mark på Gamla Ullevi i Göteborg.

Officiella partners UEFA Women's Champions League

  • Pepsi MAX
  • VISA
  • Hublot
  • Nike
  • Together#WePlayStrong