Group 2 Copy 19LinkGroup 3Group 2

Cupskrällar i Småland och Blekinge

I Svenska cupens andra omgång drömde de mindre klubbarna om skrällar mot de stora lagen från Allsvenskan och Superettan. Två kom i Småland och i Blekinge. Oskarshamns AIK slog ut allsvenska Helsingborg och i Karlskrona slog stadens division 2-lag FK ut Superettans Öster. Omgångens målkalas bjöd Dagsberg-Brage på, som slutade 0-12.

Bilden: Oskarshamns AIK slog ut allsvenska Helsingborg.

Helsingborg blev enda allsvenska laget som slogs ut i den andra omgången. Tränaren Henrik Larsson ställde upp med ett reservbetonat lag i Oskarshamn. Bland annat saknades landslagskaptenen Andreas Granqvist och det skulle straffa sig, i dubbel bemärkelse...

Charlie Weberg gjorde visserligen 0-1 på straff men Oskarshamn, på nedflyttningsplats i Söderettan, ville mest efter paus. Eric Persson nickade in kvitteringen och med sex minuter kvar av ordinarie tid fastställde Christopher Christensson slutresultat på just straff. Skrällen var ett faktum.

- Vilken underbar seger. Efter några tunga veckor i serien behövde vi det här lyftet. Nu kan vi se fram emot klubbens första gruppspel nästa år och förhoppnings gör vi det som ett division 1-lag, menade Eric Persson.

I våras var Öster nära att slå ut regerande svenska mästarna AIK i cupens kvartsfinal, men det blev förlust efter förlängning. I år försvann Öster i årets upplaga av cupen mot division 2-laget FK Karlskrona. Går det väl/illa kan de mötas nästa säsong igen. Då i Söderettan...

Med åtta matcher kvar toppar FK Karlskrona division 2 Östra Götaland, tio poäng före tvåan Husqvarna och 15 poäng före trean Berga. Ettan går upp i division I Södra direkt. Tvåan får kvala. Mot Öster hette målskyttarna Simon Hansson och Joel Enarsson, båda på nick.

Med tio matcher kvar i Superettan ligger Öster på nedflyttningsplats, sämre målskillnad från negativt kval och fem poäng från säker mark.

Mot Karlskrona gjorde Öster flera ändringar jämfört med laget som senast spelade 1-1 mot Brommapojkarna. Flera av dessa lär åter spela på söndag mot Örgryte.

- Anledningen är att Superettan är högsta prio, att rädda föreningens och vår elitverksamhet. Av den anledningen lämnade vi ganska många spelare hemma som startade senast. Men det var inte därför vi förlorade. Karlskrona ville mer och jag hoppas verkligen att vi inte möts nästa år i seriesammanhang, menade Östers tränare Denis Velic.

Öster var ett av fem lag från Superettan som åkte ur cupen. De övriga var Trelleborg (0-2 mot Tvååker), Degerfors (3-4 mot Sollentuna FF), Frej (1-2 mot Sandvikens IF) och Norrby (0-1 mot Eskilsminne).

Eskilsminne gruppspelsklart - igen

Division 1-laget Eskilsminne från Helsingborg är alltså klart för vårens gruppspel för andra året i rad. I fjol slog man ut storebror HIF med matchens enda mål. I år hette matchhjälten Noah Christoffersson, som med sitt första mål för föreningen avgjorde i 86:e minuten.

- Starkt jobbat av hela laget. Extra skönt att få göra mål på slutet, summerade en nöjd målskytt på klubbens hemsida.

Hur gick det då för de tre division 4-klubbarna? Nja, ärligt talat inget vidare. Tre förluster och en sammanlagd målskillnad 2-20.

Enda laget som gjorde mål var Forssa IF. På Domnarvsvallen i Borlänge hängde Forssa målmässigt med Syrianska till paus, 2-2. I andra halvlek gjorde Superettanlaget ytterligare två mål och gick alltså vidare.

Astrio från Halmstad fick målmässigt inte hål på IFK Göteborg men kan skryta med omgångens bästa publiksiffra. 1 857 åskådare på Söndrums IP fick se IFK vinna med 4-0 och det mest uppseendeväckande målet gjordes av blott 15-årige Oscar Vilhelmsson. Tonåringen byttes in i den 66:e minuten och fastställde slutresultatet i den 88:e minuten.

Dagsbergs IF från Norrköping blev ett lätt byte för formstarka Superettanlaget Brage. Efter en kvart stod det 0-2, i paus 0-5 och vid full tid 0-12. Något slags cuprekord? Nio olika spelare gjorde mål för Brage. Jonathan Lundbäck flest, tre.

För Brommapojkarna, GIF Sundsvall och Elfsborg krävdes det förlängning för att gå vidare och för Sirius krävdes det både förlängning och straffar.

Inför 1 029 åskådare på Haraldsängen hade Gottne IF 2-2 vid full tid mot Brommapojkarna, som efter 30 extra minuter vann med 4-2.

På Lidingövallen tredubblades publikrekordet – 1 771 plus cirka 150 gratistittare utanför staketen - när allsvenska GIF Sundsvall gästade och hemmapubliken blev i extas när Per Boltegård Blom kvitterade Giffarnas 1-0-ledning i den fjärde tilläggsminuten. I förlängningen gjorde gästerna ytterligare två mål och vann med 3-1.

En i rekordpubliken var Anders Sävbark, som minns matchen så här:

- En helt underbar fotbollsfest när Lidingö skakade om allsvenska Sundsvall. När Lidingö kämpade in 1-1 på övertid fullkomligt exploderade publiken på den prisbelönta läktaren.

På Lunnevi IP i Grästorp hade division 2-laget IK Gauthiod 1-1 vid full tid mot Elfsborg, sedan hemmalaget kvitterat Elfsborgs pausledning i den 70:e minuten. I förlängningen gjorde Jesper Karlsson 1-2 och Stefan Ishizaki sitt andra mål.

Karlstad BK var ytterst nära att slå ut Sirius. Vid full tid stod det 0-0. I förlängningen gjorde Daniel Henriksson 1-0. På tilläggstid kvitterade Tim Björk. Straffar avgjorde och här satte Sirius sina fem, medan Karlstad brände en. 4-6 slut.

Regerande cupmästarna Häcken vann bortaderbyt mot Qviding med 3-1.

Därmed är 30 klubbar klara för vårens gruppspel. 13 från Allsvenskan, 11 från Superettan, två från Norrettan, tre från Söderettan och ett från Division 2.

Två matcher återstår, Enskede IK-AIK och IFK Värnamo-Malmö FF, och när dessa spelats längre fram i höst sker också rankning och lottning för vårens gruppspel.

Larne Wallisson