Group 2 Copy 19LinkGroup 3Group 2

USM i futsal närmar sig

Helgen 9-10 februari kvalas det på åtta orter runt om i landet för att ta sig till SM-slutspelet i futsal för ungdomar. Helsingborg är spelplats för SM-slutspelet 1-3 mars.

I alla de fyra klasserna (F15, P15, F17 och P17) kvalspelas det i grupper där de åtta gruppsegrarna är klara för SM-slutspelet i Helsingborg.

Så här spelas gruppspelet 9-10 februari

Klicka på länkarna för att komma till spelprogrammen.

Grupp 1 - Balderhallen, Skellefteå

  • Flickor 15 år - Umedalens IF, Unbyns IF, Ås IF och Assi IF
  • Pojkar 15 år - Sandåkerns SK, Luleå SK, Frösö IF och Köpmanholmen-Bjästa FF
  • Flickor 17 år - Gimonäs Umeå IF, Notvikens IK DFF, Ope IF och New Mill Indians SK
  • Pojkar 17 år - Ersmarks IK, Jokkmokks SK, Frösö IF och Tegs SK Fotboll

Grupp 2 - Träffen Sporthallen, Gävle

  • Flickor 15 år - Sandvikens IF, Gimonäs Umeå IF, Heffnersklubbans BK och Håbo FF
  • Pojkar 15 år - Sandvikens IF, Kubikenborgs IF, Tyresö FF och Märsta IK
  • Flickor 17 år - Sandvikens IF, Myckle IK, Sundsvalls DFF och Kungsgårdens SK
  • Pojkar 17 år: Hagaströms SK, Kubikenborgs IF, Bollstanäs SK och Märsta IK

Grupp 3 - Duveholmshallen B & C, Katrineholm

  • Flickor 15 år: Eskilstuna United DFF, Upsala IF, P18 IK och Djurgårdens IF FF
  • Pojkar 15 år: Katrineholms SK FK, Uppsala-Kurd FK, Åby IF och Visby AIK
  • Flickor 17 år: IK Viljan Strängnäs, Gamla Upsala SK, vakant plats och Enskede IK
  • Pojkar 17 år: Värmbols FC, Roslagsbro IF, IK Sleipner och IFK Kumla

Grupp 4 - Hammarö Arena och Djupsundshallen, Skoghall

  • Flickor 15 år: IFK Skoghall DF, Kvarnsvedens IK, Västerås IK och Adolfsbergs IK
  • Pojkar 15 år: IFK Skoghall, Forssa BK, ÖrebroSyrianska IF Ungdom och Herrestads AIF
  • Flickor 17 år: Rävåsens IK Karlskoga, Avesta AIK, Gideonsbergs IF och Örebro SK Söder
  • Pojkar 17 år: FBK Karlstad, Forssa BK, Karlsunds IF HFK och IK Franke

Grupp 5 - Billbäcks Arena, Svärtinge

  • Flickor 15 år: IK Waria, Älvsjö AIK FF, Tranås FF och Brämhults IK
  • Pojkar 15 år: Linköpings FF Ungdom, Täby United FC, Västerviks FF och IFK Mariefred
  • Flickor 17 år: Svärtinge SK, Hammarby IF FF, IFK Kalmar och Brämhults IK
  • Pojkar 17 år: Smedby AIS, Tyresö FF, Jönköpings Södra IF och Trosa-Vagnhärad SK

Grupp 6 - Iscar Arena/Hövdingen, Vetlanda

  • Flickor 15 år: Lindsdals IF, Kullabygdens DFF, Rödeby AIF och Åby IF
  • Pojkar 15 år: Jönköpings Södra IF, IFK Hässleholm, IFK Trollhättan och Nättraby GoIF
  • Flickor 17 år: IFK Värnamo, Dösjöbro IF, IFK Karlshamn och Lindö FF
  • Pojkar 17 år: Hvetlanda GIF, IFK Hässleholm, IFK Falköping FF och IFK Karlshamn

Grupp 7 - Sotenäs Idrottshall, Kungshamn

  • Flickor 15 år: Herrestads AIF, Eds FF, IF Böljan Falkenberg och Kode IF
  • Pojkar 15 år: Vallens IF, Adolfsbergs IK, Tvååkers IF och Torslanda IK
  • Flickor 17 år: IK Rössö Uddevalla, Eds FF, Tölö IF och IK Zenith
  • Pojkar 17 år: IFK Uddevalla, Eds FF, Tvååkers IF och Älvängens IK

Grupp 8 - Sim- och sporthallen, Ulricehamn

  • Flickor 15 år: Byttorps IF, Södra Sandby IF, Stenungsunds IF och Jitex Mölndal BK
  • Pojkar 15 år: Vänersborgs IF, Kullavägens BK, BK Astrio och Lindome GIF
  • Flickor 17 år: Falköpings Kvinnliga IK, FC Hessleholm, IF Böljan Falkenberg och Jitex Mölndal BK
  • Pojkar 17 år: Sjömarkens IF, Hässleholms IF, BK Astrio och Lindome GIF

Futsal - senaste